IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> reintregirea familiei, permis de sedere
vaszar
mesaj Mar 18 2008, 15:04
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inregistrat pe: 18-March 08
Membrul Nr.: 1,023

sad.gif am si eu o intrebare. eu sint casatorita de 6 ani cu un cetetean roman, problema este ca noi in momentul de fata sintem in afara tarii si eu nu am nici un act rominesc. Poate cineva sa-mi spuna ce va trebui sa fac cind eu si sotul meu ne vom intoarce.Cum sa obtin permis de sedere rapid sau cetatenie romana pentru ca nu am nici un act in afara de certificat de casatorie romanesc. atit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
IAN
mesaj Mar 18 2008, 16:17
Trimis la #2

Membru
**

Postari: 25
Inregistrat pe: 5-December 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 668

Buna,
Eu stiu ca, daca esti casatorit/a cu un catatean roman timp de 5 ani, obtii cetatanie romana in baza acestui fapt fara a mai fi nevoie de permis de sedere. Cred ca ar fi cel mai bine sa mergi la Ambasada Romaniei din statul in care te afli impreuna cu sotul. Acolo cred ca vei afla raspuns la intrebarea ta. E posibil ca in momentul in care vei intra in Romania sa iti ceara o viza. Poti face o viza turistica si aici sa vii sa depui pentru cetatenie imediat.
+Quote Post
vaszar
mesaj Mar 18 2008, 20:47
Trimis la #3

Nou pe BASA
*

am o intrebare.daca eu sint casatorita cu un cet. roman de 6 ani si nu am locuit in romania tot este valabil sa-mi dea cetatenie dupa 5 ani de casatorie?
+Quote Post
edera27
mesaj Mar 18 2008, 22:38
Trimis la #4

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 8-December 07
Membrul Nr.: 681

cetatenia nu se acorda persoanelor casatorite cu cetateni romani dupa 5 ani de casnicie, ci daca stai casatorita 5 ani cu un cetatean roman (indiferent de nationalitatea cetateanului, exceptie cetetenii comunitari) statul roman iti permite sa depui dosarul de obtienere a ceteteniei si iti acorda dreptul de sedere, precum si domiciul stabil pe baza acestui act de stare civila.A nu se face confuzie cu stabilirea domiciliului si obtinerea cetateniei.
+Quote Post
vaszar
mesaj Mar 18 2008, 23:28
Trimis la #5

Nou pe BASA
*

sint casatorita cu un cet. roman si casatoria a avut loc in Romania in termeni legali in 2003. In acelas an am plecat in strainatate cu sotul meu si vrem sa ne intoarcem in 2010. Asi vrea sa stiu ce drepturi legale am pentru a dobindi cetatenia romana dupa 7 ani de casnicie timp in care nu am locuit in romania.Detin certificat de casatorie autentic+ dovada spatiului locuibil in Romania.
+Quote Post
jojo
mesaj Mar 19 2008, 22:32
Trimis la #6

Membru
**

Postari: 12
Inregistrat pe: 27-February 08
Membrul Nr.: 951

CITAT(vaszar @ Mar 18 2008, 08:47 PM) *

am o intrebare.daca eu sint casatorita cu un cet. roman de 6 ani si nu am locuit in romania tot este valabil sa-mi dea cetatenie dupa 5 ani de casatorie?

daca ai sedere legala 5ani in romania din momentul casatoriei, obtii super repede cetatenia,ai nevoie de dovada ca ai stat 5 ani...(carte de rezidenta), certif de casat si certif de nastere, iti spun sigur, ca am fost acu 2 sapt sa ma interesez la ministeru de externe! Bafta!

CITAT(vaszar @ Mar 18 2008, 03:04 PM) *

sad.gif am si eu o intrebare. eu sint casatorita de 6 ani cu un cetetean roman, problema este ca noi in momentul de fata sintem in afara tarii si eu nu am nici un act rominesc. Poate cineva sa-mi spuna ce va trebui sa fac cind eu si sotul meu ne vom intoarce.Cum sa obtin permis de sedere rapid sau cetatenie romana pentru ca nu am nici un act in afara de certificat de casatorie romanesc. atit...

draga mea e bine ca ai certif de casat romanesc, dar cu sederea pacat ca n-ai facut nimic...nu te costa mare lucru...pe www.just.ro gasesti linckul Totul despre cetatenie si la obtinerea cetateniei romane citeste articolul 8, s-ar putea sa ai nev de sederea legala...tre sa citesti de pe site-ul lor
+Quote Post
anna
mesaj Mar 25 2008, 17:22
Trimis la #7

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(vaszar @ Mar 19 2008, 12:28 AM) *

sint casatorita cu un cet. roman si casatoria a avut loc in Romania in termeni legali in 2003. In acelas an am plecat in strainatate cu sotul meu si vrem sa ne intoarcem in 2010. Asi vrea sa stiu ce drepturi legale am pentru a dobindi cetatenia romana dupa 7 ani de casnicie timp in care nu am locuit in romania.Detin certificat de casatorie autentic+ dovada spatiului locuibil in Romania.

Nu sunt suficiente actele pe care le ai (cel putin cu legile care sunt acum in vigoare). Pentru a putea sa depui actele la redobandirea cetateniei romane ( nu ai specificat daca esti din Rep.Moldova) - ceea ce spun este pt cetateni ai Rep.Moldova casatoriti cu cetateni romani - trebuie sa ai stati legal in Romania de cel putin 4 ani (in multe cazuri se cere 5 ani). Cand spun legal ma refer la faptul ca trebuie timp de 5 ani sa-ti vizezi carnetul de sedere la Autoritatatea pt Straini a carei raza teritoriala o are domiciliu cetateanul roman sau mai nou iti da o carte de rezidenta care e valabila timp de 5 ani , dupa expirarea celor cinci ani poti depune actele pt cetatenia.
Sar putea sa ia in considerare si anii petrecuti in tarile membre a UE cu conditia sa fi stat legal in acea tara(aici nu sunt sigura)
Sunt in situatia ta sau au fost in situatia ta mai multe persoane, persoane care au locit pe teritoriul Romaniei casatoriti dar care nu si-au facut permise de sedere din motiv ca nu se cerea pe timpul ala, si au constatat ca ar trebui sa mai astepte cel putin 4 ani, dupa ce si-au ridicat permisul, cel putin asa era pana la sf anului 2007.Legile se scimba mai tot timpul.
Am vazut ca sunt multi care au depus acte pt cetatenie in 2007 si si-au ridicat pasapoartele si sunt care asteapta din 2002 si...nimic, asa ca totul e posibil.

Multa bafta!
+Quote Post
mary
mesaj Aug 7 2009, 08:38
Trimis la #8

Nou pe BASA
*

Postari: 1
Inregistrat pe: 13-March 09
Membrul Nr.: 3,880

Buna!Sunt cetatean al R.Moldova,stabilita din 2001 in Romania,casatorita cu cetatean roman.intr adevar,nu conteaza k ai stat pe teritoriul Romaniei,si banuiesc k nu are importanta nici k ai stat in alt statalU.E. legile sunt cam dure.timp de cinci ani trb sa fii inregistrat la politia judeteana la Autoritatea pt Straini ,timp in care ti se elibereaza anual,parca,un permis de sedere.cand faci5ani din momentul depunerii actelor ti se acorda permis de rezidenta cu domiciliu stabil in Romania.pt k pe langa o serie de acte ai nevoie si de asta k sa poti merge la Bucuresti pt depunere dosar dobandire ceteteniei romane.Atentie,se trece un test ,cica,(nu am fost ink,sunt obosita de drumuri) ,poti sa pici la test usor.se dau intrebari din istorie,constitutie,literatura,cultura..... succes! Dumnezeu sa ti ajute!
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st August 2014 - 13:58