IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Depasirea perioadei se sedere legala! Help!
Hellga
mesaj Oct 2 2008, 10:09
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inregistrat pe: 1-September 08
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 2,486

Am urmatoarea problema. Angajatorul meu a depus dosarul pentru obtinerea autorizatiei de munca. Insa, intre timp, mie o sas-mi expire perioada de sedere legala in Romania. Stie cineva ce mi se intampla daca stau 2-3 saptamani ilegal practic. Dupa aia urmeaza sa plec sa-mi obtin viza de tip D. Dar ce mi se poate intampla la vama de ex daca am stat ilegal? Sunt foarte ingrijorata... sad.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
misca
mesaj Oct 2 2008, 12:02
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 12-May 08
Membrul Nr.: 1,313

Cel mai indicat ar fi sa iesi din tara inainte sa-ti expire perioada de sedere legala... poti sa stai 2 saptamani si in .md
Depinde ce fel de viza ai acum, daca ai permis de sedere temporar, ala se vede imediat ca e expirat, si poate fi o problema.
Daca ai viza turistica, si ai avut mai multe intrari/iesiri, s-ar putea sa nu observe ca ai depasit perioada de sedere legala, si sa nu o sa se intample nimic...
daca ai viza turistica si ai intrat o singura data de cand o ai, se vede foarte usor ca ai depasit, si iar nu e bine...
Deci, cel mai bine este sa iesi inainte sa-ti expire viza cu cateva zile macar, ca sa mai ai cateva zile pentru orce eventualitate, sa poti sa te mai intorci daca apare o problema, o sa fii acoperita.
Mai ales can faci acte, intotdeauna apar probleme. Decat sa regreti dupa aia, mai bine stai 2 saptamani acasa.
+Quote Post
viktor
mesaj Oct 2 2008, 12:20
Trimis la #3

Membru avansat

Grup: Experts
Postari: 41
Inregistrat pe: 26-November 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 642

CITAT(Hellga @ Oct 2 2008, 11:09 AM) *

Am urmatoarea problema. Angajatorul meu a depus dosarul pentru obtinerea autorizatiei de munca. Insa, intre timp, mie o sas-mi expire perioada de sedere legala in Romania. Stie cineva ce mi se intampla daca stau 2-3 saptamani ilegal practic. Dupa aia urmeaza sa plec sa-mi obtin viza de tip D. Dar ce mi se poate intampla la vama de ex daca am stat ilegal? Sunt foarte ingrijorata... sad.gif

Eu te sfatuiesc sa mergi la autoritatile pentru straini la domnul comandant.. doar el poate sa-ti permita sa stai pe teritoriul Romaniei si fara permis chiar si o luna. Te duci la el cu un memoriu bine facut in care specifici totul (cauza s.a) Eu nu te sfatuiesc sa pleci in md. poti rezolva totul aici. eu asa am facut.. am stat o luna fara permis.... am avut motive, facultatea... am asteptat aprobarea de la minister.
+Quote Post
violeta
mesaj Oct 2 2008, 13:41
Trimis la #4

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 23-July 08
Membrul Nr.: 1,992

nu se intimpla nimic la vama poti avea si 2 ani ilegal oricum treci in tara natala....dar la ambasada poti avea probleme la obtinerea unei noi vize... sad.gif
+Quote Post
anna
mesaj Oct 23 2008, 20:43
Trimis la #5

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(Hellga @ Oct 2 2008, 11:09 AM) *

Mie in octombrie anul trecut mi-a expirat permisul de sedere, eram in aceeasi situatie ca a ta.
Mi-a venit autorizatia la sf lui octombrie si in noiembrie pe 6 sau pe 11 nu mai stiu exact am iesit fara probleme din tara, si nici o problema la obtinerea vizei D.
La vama s-au uitat cam ciudat la mine si mi-au spus ca "sa stii ca nu mai poti intra in tara pana nu iti rezolvi cu viza", la care eu foarte simplu le-am raspuns, "merg sa-mi iau via de tip D si intr-o saptamana ne vedem".Asa si a fost.
Stai fara grija.
Le spui ca procedura de obtinere a autorizatiei a fost lunga si anevoioasa si am fost nevoita sa depasesc termenul...dar am fost mereu constienta ca trebuie sa parasesc cat se poate de repede Romania.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 16th November 2018 - 18:58