IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Permis de conducere HELP
Mitch
mesaj Jan 26 2009, 17:44
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 26-January 09
Membrul Nr.: 3,855

Salut fratilor. Am nevoie si eu de o informatie.Sint de la chisinau, dar am si cetatenie romina.Am o masina pe numere de bucuresti (inmatriculat pe numele meu) dar vreau sa-mi fac si permisul de conducere rominesc.
Stie cineva care e procedura de schimbare a permisului moldovenesc pe cel ROMINESC, si de ce acte am nevoie.
PASIBA
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
IAN
mesaj Jan 27 2009, 08:34
Trimis la #2

Membru
**

Postari: 25
Inregistrat pe: 5-December 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 668

CITAT(Mitch @ Jan 26 2009, 06:44 PM) *

Salut fratilor. Am nevoie si eu de o informatie.Sint de la chisinau, dar am si cetatenie romina.Am o masina pe numere de bucuresti (inmatriculat pe numele meu) dar vreau sa-mi fac si permisul de conducere rominesc.
Stie cineva care e procedura de schimbare a permisului moldovenesc pe cel ROMINESC, si de ce acte am nevoie.
PASIBA

Si eu sunt in aceeasi situatie, am ineput demersurile, uite ce ai de facut:
Acte preschimbare permis conducere eliberat de autoritatile straine

• permisul de conducere eliberat de autoritatile straine, in original si traducerea legalizata a acestuia
• documentul de identitate, in original si copii xerox, dupa cum urmeaza:
- adeverinta, buletinul sau cartea de identitate, in cazul cetatenilor romani cu domiciliul in Romania (nu se preschimba si elibereaza permise de conducere cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate);
- pasaportul si legitimatia de sedere temporara/ carnetul de identitate, in cazul cetatenilor straini cu resedinta/ domiciliul in Romania;
- pasaportul romanesc pentru cetatenii apatrizi cu domiciliul in Romania.
• dovada de sedere legala in strainatate pentru o perioada mai mare de 6 luni, respectiv:
- pasaportul romanesc cu viza statului strain aplicata in perioada in care a fost eliberat permisul de conducere strain;
- alte documente eliberate de autoritatile straine, ministerul de externe roman sau misiunile diplomatice ori oficiile consulare romane din strainatate;
- cetatenii straini cu domiciliul sau resedinta in Romania, nu trebuie sa faca dovada sederii in strainatate decat daca acestia au obtinut cetatenia romana sau s-au repatriat si au obtinut permisul de conducere strain dupa stabilirea in Romania.
• fisa detinatorului permisului de conducere completata prin dactilografiere, semnata de titular si avand aplicata fotografia acestuia;
• fisa medicala tip A completata de o policlinica autorizata;
• avizul psihologic;
• certificat de cazier judiciar;
• declaratia notariala a solicitantului din care sa rezulte ca permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic si ca titularul acestuia nu mai poseda alt permis de conducere romanesc sau strain, precum si mentionarea altor permise de conducere avute anterior;
• chitanta de plata a contravalorii permisului de conducere.
+Quote Post
Mihai
mesaj Jan 27 2009, 17:11
Trimis la #3

Nou pe BASA
*

Postari: 9
Inregistrat pe: 21-April 08
Membrul Nr.: 1,209

CITAT(IAN @ Jan 27 2009, 08:34 AM) *

• dovada de sedere legala in strainatate pentru o perioada mai mare de 6 luni, respectiv:
- pasaportul romanesc cu viza statului strain aplicata in perioada in care a fost eliberat permisul de conducere strain;
- alte documente eliberate de autoritatile straine, ministerul de externe roman sau misiunile diplomatice ori oficiile consulare romane din strainatate;
- cetatenii straini cu domiciliul sau resedinta in Romania, nu trebuie sa faca dovada sederii in strainatate decat daca acestia au obtinut cetatenia romana sau s-au repatriat si au obtinut permisul de conducere strain dupa stabilirea in Romania.

Daca m-am repatriat pana a obtine permisul, dar mai am si cetatenia MD, cu domiciliu in MD trebe sa le prezint pasaportul roman, in care dupa stampilele de intrare-iesire sa reiese ca am stat neintrerupt mai mult de 6 luni pe teritoriul MD? sau este suficient prezentarea buletinului MD?
Merci

Eu am primit efectiv permisul inainte de a redobandi cetatenia romana, insa acum vreau sa-mi mai bag inca cateva categorii in el, (pentru ca in MD se dau examenele mai simplu decat in RO, iar la fiecare categorie adaugata, in MD iti iau vechiul permis si-ti elibereaza altul, si respectiv data eliberarii permisului va fi dupa data redobandirii cetateniei si obtinerii buletinului romanesc,) si abia dupa asta sa-mi preschimb permisul in RO.
+Quote Post
Sashok
mesaj Apr 7 2011, 10:10
Trimis la #4

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

Preschimbarea permiselor de conducere

în cazul expirarii, pierderii, furtului sau modificarii datelor privind detinatorul

(art. 44 din Hotararea Guvernului nr.1391/2006)

DOCUMENTE NECESARE:

* actul de identitate (original si copie );
* fisa detinatorului permisului de conducere, care poate fi completata de mîna.
* permisul de conducere a carui preschimbare se solicita în original, dupa caz;
* declaratie-tip de pierdere/furt/deteriorare dupa caz;
* contravaloare permis de conducere 68 lei (CEC sau BCR);
* documentul care atesta schimbarea numelui (certificat de casatorie, hotarare de divort, etc.)
* fisa medicala-tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, daca preschimbarea se solicita dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere;

PRESCHIMBAREA PERMISUL DE CONDUCERE ROMANESC

în cazul cetatenilor romani care au domiciliul în Romania
si se afla temporar în strainatate,

Eliberarea unui nou pemis de conducere se poate face prin intermediul altei persoane, pe baza de procura speciala, autentificata de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale Romaniei ori, daca a fost data în fata autoritatiilor straine, sa îndeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei asupra legalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 05.10.1961, la care Romania a aderat prin Ordonanta Guvernului nr.66/1999, aprobata prin Legea nr.52/2000 cu modificarile ulterioare.

Mandatarul va prezenta urmatoarele documentele:

* actul de identitate titular permis de conducere (copie);
* permisul de conducere a carui preschimbare se solicita în original, dupa caz;
* declaratie-tip de pierdere/furt/deteriorare dupa caz completata de titular;
* contravaloare permis de conducere 68 lei;
* documentul care atesta schimbarea numelui (certificat de casatorie, hotarare de divort, etc.) dupa caz;
* fisa detinatorului permisului de conducere. Trebuie sa fie semnata de titularul permisului de conducere cu pix de culoare neagra în spatiul special destinat, în fata unui functionar diplomatic;
* actul care atesta starea de sanatate, precum si doua fotografii de data recenta ale titularului, 3×4cm/4×5 cm, din care una aplicata pe procura speciala eliberata mandatarului, iar a doua pe fisa detinatorului permisului de conducere, în spatiul special destinat acesteia, fiind vizate de misiunea diplomatica;
* declaratia pe propria raspundere a titularului, data în fata functionarului diplomatic, din care sa rezulte ca nu mai detine un alt permis de conducere national cu exceptia celui depus pentru preschimbare;

PRESCHIMBAREA PERMISELOR DE CONDUCERE EMISE DE ALTE STATE

(art.6 din Ordinul MAI nr.1480/2006)

DOCUMENTE NECESARE:

* cerere de preschimbare a permisului din care sa rezulte explicit, pentru ce categorii /subcategorii corespondente celor romanesti, se solicita preschimbarea;
* permisul de conducere strain, original si copie, precum si traducerea legalizata în limba romana a acestuia (nu se solicita traducerea legalizata în limba romana în cazul permiselor de conducere emise de autoritatile Republicii Moldova care sunt editate în limba romana);
* documentul de identitate al solicitantului, original si copie, respectiv:
o pasaportul si permisul de sedere temporara sau, dupa caz permisul de sedere permanenta, în Romania, în cazul cetatenilor straini;
o pasaportul, cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate, în cazul cetatenilor romani.
* fisa detinatorului de permis, completata prin dactilografiere, care sa aiba atasata în spatiul special destinat o fotografie color 3×4 cm sau 4×5 cm, de data recenta semnata de solicitant cu pix de culoare neagra în spatiul special destinat;
* fisa medicala completata de o unitate de asistenta medicala ambulatorie de specialitate încheiata cu concluzia apt conducator auto, cu precizarea categoriei / categoriilor pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehicule, precum si a eventualelor restrictii medicale ce vor fi mentionate în pemisul de conducere preschimbat. Fisa are valabilitate un an de zile de la data eliberarii;
* certificat de cazier judiciar solicitat pentru motivul preschimbare permis de conducere. Din cuprinsul acestui document nu trebuie sa rezulte mentiuni referitoare la condamnare prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile nominalizate în art. 24 alin.2 din OUG nr.195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, astfel cum a fost aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.49/2006 si OUG nr.63/2006, respectiv: infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice; omor; lovire ori vatamare cauzatoare de moarte: vatamare corporala grava; furtul unui autovehicul cu exceptia cazurilor cand a intervenit una din situatiile prevazute la art.116 alin.1, respectiv: au trecut 6 luni de la data expirarii pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de munca; a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarii executarIi pedepsei sub supraveghere; a intervenit amnistia; interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule a expirat sau a fost revocata;
* declaratia notariala pe propria raspundere a solicitantului din care sa rezulte ca permisul de conducere depus la preschimbare este autentic, ca titularul acestuia nu mai poseda alt permis de conducere national romanesc ori strain ori un duplicat al acestuia, ca nu a declarat pierderea sau furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritati , precum si faptul ca nu i s-a anulat sau suspendat dreptul de a conduce.
* contravaloarea permisului de conducere 68 lei (CEC, BCR)

IMPORTANT: Pentru permisele de conducere eliberate de autoritatile Republicii Libaneze si Republicii Islamice Pakistan , pe langa documentele sus-mentionate este necesara si adeverinta care sa ateste autenticitatea si echivalarea categoriilor respectivului permis de conducere, eliberata de Ambasada statului respectiv în Romania

Pentru preschimbarea permiselor de conducere straine ale membrilor misiunilor diplomatice si oficiilor consulare straine, ale corespondentilor de presa straini, precum si a reprezentantilor organizatiilor economice culturale si ale altor asemenea organizatii straine, cu statut diplomatic, acreditati în Romania, vor fi preschimbate, cu toate categoriile înscrise în acesta, indiferent de statul emitent prezentand pe langa documentele enumerate mai sus (cu exceptia cazierului judiciar si a declaratiei notariale) si documentul de identitate în original si copie, respectiv pasaport diplomatic si carte de identitate eliberata de Ministerul Afacerilor Externe sau, dupa caz, pasaport de serviciu si carte de identitate eliberate de Ministerul Afacerilor Externe.

Incepand cu data de 23.01.2008 va anuntam ca permisele de conducere straine se vor preschimba prin preluarea imaginii la ghiseu odata cu depunerea documentelor necesare.

Persoanele care doresc sa-si preschimbe permisele de conducere straine, si nu se pot prezenta personal la serviciul public comunitar regim permise de conducere si înmatriculare a vehiculelor (pe motivul ca nu se afla în tara), pot depune documentele prin mandatar cu procura speciala. In acest caz declaratia notariala si procura trebuie întocmite la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din tara respectiva.

ANEXA 1 Ordinul MAI 1480/2006

LISTA
cuprinzand statele semnatare ale Conventiei asupra circulatiei rutiere, pentru care permisele de conducere nationale emise de acestea pot fi preschimbate fara examinarea sau testarea persoanelor posesoare ale unor astfel de permise

1. Republica Africa de Sud
2. Republica Albania
3. Republica Armenia
4. Republica Austria
5. Republica Azerbaidjan
6. Uniunea Bahamas
7. Statul Bahrain
8. Republica Belarus
9. Regatul Belgiei
10. Republica Bosnia si Hertegovina
11. Republica Federativa a Braziliei
12. Republica Bulgaria
13. Republica Cote dIvoire
14. Republica Croatia
15. Republica Cuba
16. Regatul Danemarcei
17. Republica Estonia
18. Republica Macedonia
19. Federatia Rusa
20. Republica Finlanda
21. Republica Franceza
22. Georgia
23. Republica Federala Germania
24. Republica Elena
25. Republica Cooperatista Guyana
26. Republica Ungara
27. Republica Islamica Iran
28. Statul Israel
29. Republica Italiana
30. Republica Kazahstan
31. Statul Kuwait
32. Republica Letonia
33. Republica Liberia
34. Republica Lituania
35. Marele Ducat de Luxemburg
36. Regatul Maroc
37. Principatul Monaco
38. Statul Mongoliei
39. Republica Federala Nigeria
40. Regatul Norvegiei
41. Republica Uzbekistan
42. Republica Islamica Pakistan
43. Republica Filipinelor
44. Republica Polona
45. Republica Centrafricana
46. Republica Moldova
47. Republica Congo
48. Republica Ceha
49. Serenisima Republica San Marino
50. Republica Senegal
51. Serbia
52. Republica Seychelles
53. Republica Slovaca
54. Republica Slovenia
55. Regatul Suediei
56. Confederatia Elvetiana
57. Republica Tadjikistan
58. Republica Tunisiana
59. Republica Turkmenistan
60. Ucraina
61. Republica Orientala a Uruguayului
62. Republica Zimbabwe

ANEXA 2

LISTA
cuprinzand statele care nu au semnat Conventia asupra circulatiei rutiere, pentru care permisele de conducere nationale emise de acestea pot fi preschimbate fara examinarea sau testarea persoanelor posesoare ale unor astfel de permise

1. Canada
2. Republica Cipru
3. Republica Coreea
4. Republica Araba Egipt
5. Regatul Hasemit al Iordaniei
6. Republica Irlanda
7. Republica Islanda
8. Japonia
9. Republica Libaneza
10. Republica Malta
11. Regatul Unit al Marii Britanii
12. Regatul Tarilor de Jos (Olanda)
13. Republica Portugheza
14. Muntenegru
15. Republica Araba Siriana
16. Regatul Spaniei
17. Statele Unite ale Americii
18. Republica Turcia
19. Republica Populara Chineza*)

*) Permisele emise de autoritatile competente din Republica Populara Chineza se preschimba cu permise de conducere romanesti valabile doar pentru categoria B, pana la încheierea tratatului bilateral cu acest stat.
+Quote Post
OLGUTZ
mesaj Jul 12 2013, 15:11
Trimis la #5

Nou pe BASA
*

Postari: 1
Inregistrat pe: 12-July 13
Membrul Nr.: 4,164

Descriu pasii pe care i-am urmat pt cei care au domiciliul in sectorul 3, Bucuresti:

- cazierul judiciar - depus cerere cu mentiune "pentru preschimbare permis auto", copie de buletin, chitanta taxa cazier (achitat la posta, pt trezoreria sectorului 3), taxa a fost aproape 13 ron + timbru fiscal de 2 ron.

Am depus toate astea joi (04.07.13) la sectia 12 de politie, desi eu buletinul l-am facut la sectia 13 politie, dar daca asa a trebuit asa am facut. Si l-am ridicat miercuri (10.07.13)

Tot miercuri am facut urmatoarele acte:

- Fisa medicala am facut-o la Romgermed de la Tineretului (cautati pe Google si gasiti adresa), este in lista clinicilor autorizate de politie, m-a costat 110 ron si am luat-o in aceeasi zi.

1 ora si un pic cat a durat pana am trecut pe la toate cabinetele necesare si la sfarsit mi-au dat fisa completata si stampilata.

- Am achitat taxa de preschimbare permis la CECul de la Piata Alba Iulia (ajungi acolo cu autobuzul 104), dar se poate achita la orice sucursala de CEC, mie mi-a fost asta in drum. M-a costat 68 ron.

- Am facut la notar copie legalizata dupa permisul MD si declaratie cu textul pe care mi l-au dat cei de la politie:

Declaratia notariala pe propria raspundere a solicitantului din care sa rezulte ca permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic, ca titularul acestuia nu are rezidenta normala pe teritoriul altui stat membru, ca nu mai poseda un alt permis de conducere national romanesc ori eliberat de autoritatile unui alt stat sau un duplicat al acestuia, ca nu a declarat pierderea ori furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritati in vederea eliberarii unui nou document, precum si faptul ca nu a luat si nu i-a fost adusa la cunostinta anularea permisului de conducere sau a dreptului de a conduce ori suspendarea sau restrictionarea exercitarii acestui drept.

Copia legalizata si declaratia m-au costat 69 ron.

- Fisa detinatorului permisului de conducere am facut-o in drum, de la statia Aurel Vlaicu spre sediul de politie din Pipera (sunt multe butique.uri pe care scrie "Acte auto") m-a costat 5 ron.

Joi (11.07.13)

Ma duc sa depun dosarul, tot la sediul de politie din Pipera (cobori la statia de metrou Aurel Vlaicu si mergi pe langa Oracle, tot inainte pe langa pod, iar sediul e undeva pe partea stanga, cand ajungeti acolo mai intrebati, oricine stie sa va indrepte).

In fiecare joi ei au program pana la 20.00 (deci am noroc ca plec direct de la munca si nu mai trebuie sa ma invoiesc).

Mai ramane sa completez, acolo pe loc, cererea de preschimbare permis.

Pe langa toate astea, mi-am facut si copii xerox la buletin RO, permis MD si fisa medicala, acolo asa scria ca trebuie. Acum sa vad ce-o fi cand depun dosarul, ar trebui sa decurga totul bine.

P.S.
Am depus dosarul, nu mi-au cerut acte in plus. Totul a fost in regula.
Mi-au eliberat dovada (pt 30 de zile) pe loc si mi-au zis sa ma prezint cu cateva zile inainte de expirarea dovezii la ei - daca e gata mi-l dau atunci, daca nu atunci imi vor elibera alta dovada pana va fi gata permisul.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 14th November 2018 - 13:25