IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> permis de sedere, obtinerea initiala a permisului dupa casatoria cu un cetatean roman
theo
mesaj Jan 21 2010, 16:30
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 21-January 10
Membrul Nr.: 3,993

salut! smile.gif
vreau sa stiu daca stie vreunul din voi cat de greu se obtine permisul de sedere temporara (pt. 5 ani, daca nu ma insel) pentru un cetatean R.Md. casatorit cu un cetatean roman.
daca avem toate actele in regula, dosarul complet, pot fi probleme?
cine a trecut prin asta, sa-mi spuna si mie ce s-a intamplat si cum, daca au fost dificultati...

ma intereseaza mai ales daca in perioada de asteptare (de la depunerea dosarului pana la eliberarea permisului de sedere) s-au facut vizite la domiciliu, cate vizite, in ce zile au venit, cam la ce ore si cum au decurs, ce s-a intamplat ce intrebari s-au pus, ce anume au vrut sa vada si sa verifice in casa, etc.

pentru cei care ati trecut prin asta, va rog, impartiti experienta si cu noi! smile.gif

multumim!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
anna
mesaj Mar 17 2010, 23:40
Trimis la #2

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(theo @ Jan 21 2010, 16:30) *

salut! smile.gif
vreau sa stiu daca stie vreunul din voi cat de greu se obtine permisul de sedere temporara (pt. 5 ani, daca nu ma insel) pentru un cetatean R.Md. casatorit cu un cetatean roman.
daca avem toate actele in regula, dosarul complet, pot fi probleme?
cine a trecut prin asta, sa-mi spuna si mie ce s-a intamplat si cum, daca au fost dificultati...

ma intereseaza mai ales daca in perioada de asteptare (de la depunerea dosarului pana la eliberarea permisului de sedere) s-au facut vizite la domiciliu, cate vizite, in ce zile au venit, cam la ce ore si cum au decurs, ce s-a intamplat ce intrebari s-au pus, ce anume au vrut sa vada si sa verifice in casa, etc.

pentru cei care ati trecut prin asta, va rog, impartiti experienta si cu noi! smile.gif

multumim!

Poate deja ai aflat raspunsul.
Dar, voi raspunde poate pentru cei care sunt sau vor fi in situatia ta.
Dupa depunerea cererii, se facea o singura vizita la domiciliu pentru a fi convinsi ca nu e o casatorie din convinienta, se da un interviu simplut si dupa o luna iti ei permisul. Nu sunt dificultati.
Poate acum cativa ani erau multe probleme acum lucrurile s-au mai schimbat in bine din fericire, singurul lucru e ca domiciliul sotilor trebuie sa fie acelasi.
+Quote Post
camyoleg
mesaj Mar 19 2010, 14:13
Trimis la #3

Membru
**

Postari: 24
Inregistrat pe: 20-May 08
Membrul Nr.: 1,386

Servus

Eu am trecut prin asa ceva si la mine nu a fost asa simplu.
Interviul cred ca a tinut cam 2-3 h de persoana si am fost intrebati de la ce culoare au avut pantofii de nunta a sotului pana la ce martori au existat la prima noastra intalnire.
Acasa la noi nu au venit, in schimb au interogat vecinii dar nu stiu despre ce.Cred ca au fost cam de 2-3 ori pe la vecini.
Dar sotul meu a obtinut cartea de rezidenta deci nu a fost asa de rau smile.gif
+Quote Post
olguta
mesaj Mar 19 2010, 15:21
Trimis la #4

Nou pe BASA
*

Postari: 6
Inregistrat pe: 20-March 07
Membrul Nr.: 260

Buna!
O sa-ti expun exact situatia mea. Sunt in Romania din 1996, adica am studiat la liceu apoi la facultate si imediat dupa facultate am inceput serviciul. In urmatorul an m-am casatorit cu un cetatean roman. Am fost la biroul pentru cetateni straini din oras si mi-au prezentat tot necesarul de acte pentru dosar ( m-am prezentat la politie imediat dupa casatorie); mentionez ca pentru schimbarea numelui din actele mele de la Moldova, mi s-a eliberat si un certificat de casatorie de la noi de la Chisinau; ptr ca Rep. Moldova nu recunoaste certificatul de casatorie din Romania. Cu actele mele de la Moldova modificate si restul actelor de la dosar m-am prezentat la politia din oras. Dosarul a fost trimis la Bucuresti si am primit raspunsul prin posta de la Ministerul de Interne de la Bucuresti ( deci trebuie sa stai acolo unde ti se va trimite scrisoarea recomandata) Sau sa te informeze cineva ca ai primit scrisoarea respectiva. Cu acest raspuns am mers iar la politia de aici din Focsani si am fost chemati apoi la interviu. La interviu m-am prezentat impreuna cu sotul meu si cu multe poze de ale noastre. Interviul a durat destul de mult; dar daca e o casatorie reala biggrin.gif nu sunt probleme. Rezultatul a venit destul de greu.. Am obtinut permis de sedere pentru 10 ani; pentru ca sunt de multi ani in Romania si am avut continuitate in vize... ( adica de la inceputul scolii pana la casatorie). Daca ai nelamuriri: olgguta2004@yahoo.com. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Mult succes si CASA DE PIATRA! wink.gif

--------------------
olguta
+Quote Post
Tika
mesaj Mar 22 2012, 23:57
Trimis la #5

Nou pe BASA
*

Inregistrat pe: 22-March 12
Membrul Nr.: 4,128

Buna tuturor, am depus in februarie pentru a prelungi permisul de sedere al sotului, cind a mers la Oficiul de Imigrari din Iasi in data in care trebuia sa il ia i-au zis sau mai bine spus a fost insultat de catre ofiter, sotul fiind cetatean moldovean insa vorbitor de limba rusa deci are accent rusesk desi vorbeste destul de bine romana.I-a spus foarte vulgar sa mearga in Rusia, caci noi basarabenii datorita romanilor mergem in Europa, etc. Deci a primit refuz motivul fiind ca nu am stat pe teritotiul Ro 6 luni de zile. Astia sunt persoane ce detin post public si mai ales intr-o asa intsituie:((imi pare foarte rau caci nu a avut okazia sa inregistreze cele intimplate.Deci nu sfatui pe nimeni sa faca acest act caci este o procedura costisitoare si nu prea plakuta caci de fiece data kind mergi la Oficiu fiecare ofiter iti zice informatie diferita si te duce in eroare.
+Quote Post
mammy
mesaj Jul 9 2012, 11:13
Trimis la #6

Nou pe BASA
*

Inregistrat pe: 9-July 12
Membrul Nr.: 4,135

Multi au probleme cu cei din Iasi.Te freaca cum vor ei,legea e cum e pe placul lor.Multe probleme ne-au facut si noua.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 19th November 2018 - 18:32