IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

> Permis de conducere HELP
Mitch
mesaj Jan 26 2009, 17:44
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 26-January 09
Membrul Nr.: 3,855

Salut fratilor. Am nevoie si eu de o informatie.Sint de la chisinau, dar am si cetatenie romina.Am o masina pe numere de bucuresti (inmatriculat pe numele meu) dar vreau sa-mi fac si permisul de conducere rominesc.
Stie cineva care e procedura de schimbare a permisului moldovenesc pe cel ROMINESC, si de ce acte am nevoie.
PASIBA
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Rapsunsuri
OLGUTZ
mesaj Jul 12 2013, 15:11
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 12-July 13
Membrul Nr.: 4,164

Descriu pasii pe care i-am urmat pt cei care au domiciliul in sectorul 3, Bucuresti:

- cazierul judiciar - depus cerere cu mentiune "pentru preschimbare permis auto", copie de buletin, chitanta taxa cazier (achitat la posta, pt trezoreria sectorului 3), taxa a fost aproape 13 ron + timbru fiscal de 2 ron.

Am depus toate astea joi (04.07.13) la sectia 12 de politie, desi eu buletinul l-am facut la sectia 13 politie, dar daca asa a trebuit asa am facut. Si l-am ridicat miercuri (10.07.13)

Tot miercuri am facut urmatoarele acte:

- Fisa medicala am facut-o la Romgermed de la Tineretului (cautati pe Google si gasiti adresa), este in lista clinicilor autorizate de politie, m-a costat 110 ron si am luat-o in aceeasi zi.

1 ora si un pic cat a durat pana am trecut pe la toate cabinetele necesare si la sfarsit mi-au dat fisa completata si stampilata.

- Am achitat taxa de preschimbare permis la CECul de la Piata Alba Iulia (ajungi acolo cu autobuzul 104), dar se poate achita la orice sucursala de CEC, mie mi-a fost asta in drum. M-a costat 68 ron.

- Am facut la notar copie legalizata dupa permisul MD si declaratie cu textul pe care mi l-au dat cei de la politie:

Declaratia notariala pe propria raspundere a solicitantului din care sa rezulte ca permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic, ca titularul acestuia nu are rezidenta normala pe teritoriul altui stat membru, ca nu mai poseda un alt permis de conducere national romanesc ori eliberat de autoritatile unui alt stat sau un duplicat al acestuia, ca nu a declarat pierderea ori furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritati in vederea eliberarii unui nou document, precum si faptul ca nu a luat si nu i-a fost adusa la cunostinta anularea permisului de conducere sau a dreptului de a conduce ori suspendarea sau restrictionarea exercitarii acestui drept.

Copia legalizata si declaratia m-au costat 69 ron.

- Fisa detinatorului permisului de conducere am facut-o in drum, de la statia Aurel Vlaicu spre sediul de politie din Pipera (sunt multe butique.uri pe care scrie "Acte auto") m-a costat 5 ron.

Joi (11.07.13)

Ma duc sa depun dosarul, tot la sediul de politie din Pipera (cobori la statia de metrou Aurel Vlaicu si mergi pe langa Oracle, tot inainte pe langa pod, iar sediul e undeva pe partea stanga, cand ajungeti acolo mai intrebati, oricine stie sa va indrepte).

In fiecare joi ei au program pana la 20.00 (deci am noroc ca plec direct de la munca si nu mai trebuie sa ma invoiesc).

Mai ramane sa completez, acolo pe loc, cererea de preschimbare permis.

Pe langa toate astea, mi-am facut si copii xerox la buletin RO, permis MD si fisa medicala, acolo asa scria ca trebuie. Acum sa vad ce-o fi cand depun dosarul, ar trebui sa decurga totul bine.

P.S.
Am depus dosarul, nu mi-au cerut acte in plus. Totul a fost in regula.
Mi-au eliberat dovada (pt 30 de zile) pe loc si mi-au zis sa ma prezint cu cateva zile inainte de expirarea dovezii la ei - daca e gata mi-l dau atunci, daca nu atunci imi vor elibera alta dovada pana va fi gata permisul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mesaje in acest topic

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 20:20