IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> intrebare-pareri
anna
mesaj May 28 2008, 10:00
Trimis la #1

Membru avansat

Grup: Membri
Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

Dupa parerea voastra, cum ar fi mai bine obtinerea cetateniei, cu domiciliu in RM sau RO? Care e avantajul care sunt dezavantajele? In ce conditii te dezavantajeaza o anumita decizie?
Si daca ti-ai ales cu domiciliu in RM, pe viitor care sunt procedurile obtinerii domiciliului pe teritoriul Romaniei, daca sunt costisitoare si anevoioase?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
camyoleg
mesaj May 28 2008, 12:11
Trimis la #2

Membru
**

Postari: 24
Inregistrat pe: 20-May 08
Membrul Nr.: 1,386

Sotul meu este din RM.
Acum am inceput si noi sa facem actele ptr.rezidenta si cetatenie.
Eu zic ca este mult mai bine sa locuiesti in Ro, pentru ca daca locuiesti in MD este mult mai complicata procedura
+Quote Post
Diana.S.
mesaj May 28 2008, 12:46
Trimis la #3

Membru
**

Postari: 15
Inregistrat pe: 12-May 08
Membrul Nr.: 1,319

Buna, in cadrul acte necesare pentru cetatenia romana sunt mentionate ca fiind necesare copiile legalizate ale buletinului si pasaportului, am fost la notar unde mi s-a refuzat legalizarea acestora pe motiv ca actele de indentitate nu se legalizeaza, proba lor se face doar cu originalul la care se ataseaza copia xerox.
Imi poate spune cineva care a mai depus dosarul cum a procedat cu aceste doua acte? Va multumesc.
+Quote Post
Sashok
mesaj May 28 2008, 13:12
Trimis la #4

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

CITAT(Diana.S. @ May 28 2008, 01:46 PM) *

Buna, in cadrul acte necesare pentru cetatenia romana sunt mentionate ca fiind necesare copiile legalizate ale buletinului si pasaportului, am fost la notar unde mi s-a refuzat legalizarea acestora pe motiv ca actele de indentitate nu se legalizeaza, proba lor se face doar cu originalul la care se ataseaza copia xerox.
Imi poate spune cineva care a mai depus dosarul cum a procedat cu aceste doua acte? Va multumesc.

Acum vri-o 10 ani se legalizau si copiile dupa pasaport. Acum, in Romania in tot cazul, nu se mai legalizeaza, se depun doar copiile si prezinti originalurile la depunere.
+Quote Post
Sashok
mesaj May 28 2008, 13:26
Trimis la #5

Leader!

CITAT(anna @ May 28 2008, 11:00 AM) *

Dupa parerea voastra, cum ar fi mai bine obtinerea cetateniei, cu domiciliu in RM sau RO? Care e avantajul care sunt dezavantajele? In ce conditii te dezavantajeaza o anumita decizie?
Si daca ti-ai ales cu domiciliu in RM, pe viitor care sunt procedurile obtinerii domiciliului pe teritoriul Romaniei, daca sunt costisitoare si anevoioase?

N-as spune ca e mare diferenta, dar oricum in unilea locuri se mai anina de pasaport roman cu domiciliu in RM.
In primul rind la angajare sunt mai multe piedici, de care multi angajatori nu se apuca sa le infrunte.
Cand ai buletin e altfel, nu ai nici un obstacol, poti face orice, de ex. vrei sa faci PFA (persoana fizica autorizata, in moldova intreprindere idividuala) se face la primaria careii ii apartii, daca ai pasaport cu domiciliu in MD la ce primarie te duci? smile.gif Impozitile unde le platesti?(se platesc la administrarea financiara carei ii apartii, adica in depindenta de domiciliu), de fapt nu pot sa zic ca e un mare dezavantaj sa nu ai unde plati impozite laugh.gif
In tot cazul eu vad mai multe avantaje cu domiciliu in RO.

Ca sa faci repatrierea(adica din pasaport cu domiciliu in MD in RO), tre sa mergi cu actele de la casa unde te-ai stabilit la sectia de pasapoarte, certificat de nastere, contract de chirie daca e cazul, in caz de chirie tre sa vie si proprietarul sa depue o declaratie ca intr-un fel garanteaza pt tine..ca nu esti criminal biggrin.gif.
Dureaza cam o luna dupa ce iti ei buletinul.
+Quote Post
Diana.S.
mesaj May 28 2008, 14:40
Trimis la #6

Membru
**

Postari: 15
Inregistrat pe: 12-May 08
Membrul Nr.: 1,319

Merci mult pentru raspuns Sashok, sper sa fie bine, oricum am gasit mai multe variante de liste cu acte necesare pentru cetatenie si fiecare din ele este in unele privinte diferita de celelalte, le-am coroborat pe toate si sper sa iasa ceva. smile.gif Cele bune!
+Quote Post
anna
mesaj Jun 4 2008, 16:28
Trimis la #7

Membru avansat

Sashok merci de raspuns. Cu calatoriile in strainatate, care ar fi avantajul? Cu domiciliu in Ro sau RM sau nu exista probleme.
Auzisem ceva gen ca nu poti pleca in strainatate vreme de 4 ani daca ai luat cetatenia cu domiciliul in RM.Adevarat sau zvon?

Pardon, trebuie sa rectific, deci zvonul era "daca ai luat cetatenia cu domiciliu in Ro". Adevar sau minciuna?
+Quote Post
Sashok
mesaj Jun 4 2008, 17:01
Trimis la #8

Leader!

CITAT(anna @ Jun 4 2008, 05:28 PM) *

Sashok merci de raspuns. Cu calatoriile in strainatate, care ar fi avantajul? Cu domiciliu in Ro sau RM sau nu exista probleme.
Auzisem ceva gen ca nu poti pleca in strainatate vreme de 4 ani daca ai luat cetatenia cu domiciliul in RM.Adevarat sau zvon?

Pardon, trebuie sa rectific, deci zvonul era "daca ai luat cetatenia cu domiciliu in Ro". Adevar sau minciuna?

Zvon!

Acum 3-6 ani se circula fara nici o diferenta cu pasapoartele cu domiciliu in Ro si in MD, acum nu pot sa-ti pun sigur nimic, dar nu cred ca s-a schimbat ceva. Esti cetatean romin si benificiez de toate drepturile romine.
+Quote Post
anna
mesaj Jun 4 2008, 17:26
Trimis la #9

Membru avansat

Bine, hai sa vedem si alte pareri.
+Quote Post
victorh
mesaj Oct 16 2008, 07:24
Trimis la #10

Membru
**

Postari: 12
Inregistrat pe: 1-August 08
Membrul Nr.: 2,077

Ziua buna,
Fiica-mea,cetateanca a Republicii Moldova,este bursiera statului roman.In cazul redobandirii cetateniei romane ea nu va pierde bursa?
Rog sa-mi raspunda doar cei bine informati,de pareri si presupuneri nu am nevoie.
Multumesc anticipat.
+Quote Post
Sashok
mesaj Oct 16 2008, 12:55
Trimis la #11

Leader!

CITAT(victorh @ Oct 16 2008, 08:24 AM) *

Ziua buna,
Fiica-mea,cetateanca a Republicii Moldova,este bursiera statului roman.In cazul redobandirii cetateniei romane ea nu va pierde bursa?
Rog sa-mi raspunda doar cei bine informati,de pareri si presupuneri nu am nevoie.
Multumesc anticipat.

Eu am facut si liceul si facultatea cu cetatenie si cu bursa. La admitere se depune un certificat pe propria raspundere ca nu esti cetatean al statului Romin, dupa nu te mai intreaba nimeni de nimic.
Dar daca tare vrei probabil poti merge la inspectorat si sa ceri sa-ti ee bursa.
+Quote Post
victorh
mesaj Oct 20 2008, 06:51
Trimis la #12

Membru
**

Postari: 12
Inregistrat pe: 1-August 08
Membrul Nr.: 2,077

Sashok,multumesc pentru raspuns.
+Quote Post
Dragosh
mesaj Sep 11 2012, 20:38
Trimis la #13

Nou pe BASA
*

Postari: 2
Inregistrat pe: 3-March 10
Membrul Nr.: 4,002

Buna, avem mare nevoie de un sfat.
Tata a depus actele pt cetatenie cu DOMICILIUL IN RO, i-a venit raspuns, urmeaza sa primeasca invitatie pentru juramant, pentru juramant am aflat ca se cere printre alte acte si permis de sedere valabil.
Problema este ca a avut un permis de sedere pe un an, a expirat, apoi cand a vrut sa-l prelungeasca i s-a refuzat pe motiv ca nu a stat minim 6 luni in RO. Nu stim ce sa facem, cum sa depasim aceasta problema.
Mentionez ca mama este cetatean roman cu domiciliul in RO adica cu buletin.
Va rugam daca cineva a trecut prin aceasta situatie sa ne dea un sfat, multumim!
+Quote Post
Sashok
mesaj Sep 15 2012, 19:59
Trimis la #14

Leader!

CITAT(Dragosh @ Sep 11 2012, 21:38) *

Buna, avem mare nevoie de un sfat.
Tata a depus actele pt cetatenie cu DOMICILIUL IN RO, i-a venit raspuns, urmeaza sa primeasca invitatie pentru juramant, pentru juramant am aflat ca se cere printre alte acte si permis de sedere valabil.
Problema este ca a avut un permis de sedere pe un an, a expirat, apoi cand a vrut sa-l prelungeasca i s-a refuzat pe motiv ca nu a stat minim 6 luni in RO. Nu stim ce sa facem, cum sa depasim aceasta problema.
Mentionez ca mama este cetatean roman cu domiciliul in RO adica cu buletin.
Va rugam daca cineva a trecut prin aceasta situatie sa ne dea un sfat, multumim!

Stiu ca la Juramant nu se cerea nici un permis, in schimb la transcrierea cert de nastere se cerea. Dar daca la moment nu ai un permis valabil, il depui pe cel expirat. Daca intradevar se cere la juramant permisul de sedere, nu cred ca e problema daca-l prezint pe cel expirat.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 22:24