IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Casatorie cu cetatean roman in Italia
monitoring
mesaj May 9 2012, 15:58
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 8-April 08
Membrul Nr.: 1,142

Buna
sunt cetateana a RM si urmeaza sa ma casatoresc cu cetatean roman
stam ambii in Italia, Milano doar ca eu sunt ilegal(sper ca nu conteaza mult)
daca puteti va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la niste intrebari:
1. de ce acte avem nevoie?
2. unde se inregistreaza casatoria civila?
3. aproximativ taxele
4. e o problema daca certeficatul meu de nashtere e russesc?
5. am aproape toate actele pregatite pentru redobindirea cetateniei romane si vroiam sa stiu daca dupa casatorie trebuie sa astept 5 ani pentru cetatenie sau nu conteaza casatoria chind fac redobindirea?

multumesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
violeta
mesaj Jun 6 2012, 12:41
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 23-July 08
Membrul Nr.: 1,992

salut
eu am 6 ani de cand stau in romania si nici acum nu am cetatenie
am copil nascut in romania,sot roman ,servici de 3 ani,casa,imprumut la banca ...de toate si mai putin o banala cetatenie pe care in mod normal sunt obligati sami-o dea....
1 deci casatoria o inregistrezi obligatoriu in romania in judetul unde are totul tau buletinul
2 pentru permis cam 550 ron
3certificat neaparat tradus in moldova si facut in romana eii nu recunosc actele cu litere rusesti
deci:
certificat tu sotul de nastere
certificat casatorie
declaratie la notar ca nu ai mai avut si nu ai alte casatorii
un act al casei sau al sotului sau actul parintilor lui sa ai o adresa stabila in romania
taxe pe la trezorerie,cec....
certificat medical(adeverinta)
cazier
pasaportul tau unde arata ca ai trecut frontiera cind si cum
buletin sot
si inca ceva foarte important o dovada de asiguraat ...obtii de la casa de sanatate tu o vei plati macar o luna
foto
dosar cu sine
apropo toate actele original si copie
pentru mai multe detalii wioleta20062006@yahoo.com
si inca ceva foarte important pentru cetatenie ...daca tu obtii permisul de sedere si nu vei sta macar 6 luni pe an in romania nu ai mari sanse de cetatenie
am scris de ce am avut eu nevoie ....am deja un al 2-le permis daca ai nevoie de mai mult ajutor ma gasesti pe mes sau skyp wioleta20062006
+Quote Post
rina
mesaj Oct 19 2012, 08:47
Trimis la #3

Nou pe BASA
*

Postari: 2
Inregistrat pe: 8-September 10
Membrul Nr.: 4,046

CITAT(monitoring @ May 9 2012, 16:58) *

Buna
3. aproximativ taxele
5. am aproape toate actele pregatite pentru redobindirea cetateniei romane si vroiam sa stiu daca dupa casatorie trebuie sa astept 5 ani pentru cetatenie sau nu conteaza casatoria chind fac redobindirea?

multumesc

Citeste atent ce iti atasez mai jos: Iti las si link-ul unde gasesti datele necesare:

http://dgepmb.ro/acte-necesare-incheierii-casatoriei/35

Căsătoria se încheie la sediul serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor, sau, după caz, al primăriei în a cărei rază de competenţă teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa unul dintre viitorii soţi, în baza următoarelor documente:

I. Între cetăţeni români:

1. Declaraţia de căsătorie, conform anexei nr. 23 din Metodologia cu privire la aplicarea unitară a dispoziţiilor în materie de stare civilă, aprobată prin H.G.R. nr. 64/2011;
2. Actul de identitate în original şi fotocopie;
3. Certificatul de naştere, în original şi fotocopie;
4. Certificatul medical privind starea sănătăţii (valabil 14 zile de la data emiterii şi cu menţiunea expresă că persoana se poate căsători precum şi aprobarea preşedintelui consiliului judeţean sau a primarului general al municipiului Bucureşti, după caz, pentru încheierea căsătoriei, în cazul existenţei unor impedimente rezultate din condiţiile de rudenie firească sau adopţie, în condiţiile prevăzute de lege; avizul medical, dovada încuviinţării părinţilor ori, după caz, a tutorelui şi autorizarea direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului pentru încheierea căsătoriei, în cazul existenţei unor impedimente rezultate din condiţiile de vârstă, cu respectarea Codului familiei;
5. Declaraţie (notarială) pe proprie răspundere că nu cunosc niciun motiv de natură legală care să împiedice încheierea căsătoriei;
6. Acte, în original şi în copie, traduse şi legalizate din care să rezulte desfacerea căsătoriei anterioare:
- certificatul de deces al fostului soţ;
- certificatul de despărţenie sau de divot;
- certificatul de naştere sau de căsătorie, cu menţiunea de desfacere a căsătoriei;
- sentinţa de divorţ rămasă definitivă şi irevocabilă.

Căsătoria se încheie în termen de 10 zile, în care se cuprind atât ziua când a fost făcută declaraţia de căsătorie, cât şi ziua în care se oficiază căsătoria.

II. Între un cetăţean român şi un cetăţean străin:

Actele enumerate la punctul I, la care se adaugă:

1. Dovada eliberată ori autentificată de Misiunile Diplomatice ori Oficiile Consulare acreditate în România;
2. Cetăţenii statelor cu care România a încheiat tratate/convenţii/acorduri de asistenţă juridică în materie civilă sau de drept al familiei, precum şi cetăţenii statelor care nu au misiune diplomatică acreditată în România fac dovada îndeplinirii condiţiilor de fond cerute de legea lor naţională pentru încheierea căsătoriei, cu documente justificative eliberate de autorităţile competente ale statului de cetăţenie;
3. Declaraţie dată pe proprie răspundere, autentificată de un notar public, din care să rezulte că viitorul soţ nu este căsătorit şi îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională pentru încheierea căsătoriei în România;
4. Procesul-verbal încheiat împreună cu interpretul autorizat, în cazul încheierii căsătoriei între persoane care nu cunosc limba română sau între surdo-muţi;
5. Aprobarea Ministerului Apărării Naţionale, a Ministerului de Interne, a Ministerului de Justiţie ori a conducătorilor serviciilor de stat specializate în domeniul apărării şi siguranţei naţionale, în cazul cadrelor militare active care se căsătoresc cu o persoană apatridă sau care nu are exclusiv cetăţenia română.

III. Între cetăţeni străini:

Actele enumerate la pct. I şi II (1, 2, 3, 4).
Căsătoria se încheie la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor din localitatea în care aceştia se află temporar.

Sper ca v-am fost de ajutor. Casa de Piatra si sa va fie de bine tongue.gif smile.gif

CITAT(monitoring @ May 9 2012, 16:58) *

Buna
3. aproximativ taxele

multumesc

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd November 2018 - 13:39