IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> casatorie cu cetatean strain, casatorie cu cetatean din Israel
Lior
mesaj Jan 24 2012, 14:15
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inregistrat pe: 23-January 12
Membrul Nr.: 4,123

Buna ziua,am si eu o intrebare.Sunt cetateanca din R.Moldova,si curand ma casatoresc cu cetatean din Israel.El traieste in Romania(nu are cetatenie romana),eu dupa casatorie pot sa stau in Romania?....va rog mult astept raspuns.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Basa
mesaj Jan 24 2012, 14:35
Trimis la #2

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

CITAT(Lior @ Jan 24 2012, 14:15) *

Buna ziua,am si eu o intrebare.Sunt cetateanca din R.Moldova,si curand ma casatoresc cu cetatean din Israel.El traieste in Romania(nu are cetatenie romana),eu dupa casatorie pot sa stau in Romania?....va rog mult astept raspuns.

Cred ca poti doar in baza de turist sau daca reusesti sa te angajezi sau sa te inscrii la facultate ai dreptul sa stai in baza vizei de resedinte.
+Quote Post
Lior
mesaj Jan 24 2012, 15:03
Trimis la #3

Nou pe BASA
*

Postari: 2
Inregistrat pe: 23-January 12
Membrul Nr.: 4,123

merci pentru raspuns.....am o alta intrebare.....el fiind cetatean israelian,tatal lui cetatean roman,el poate sa faca cetatenie romana?daca da.. cat de rapid se poate face ?
+Quote Post
Sashok
mesaj Feb 13 2012, 18:39
Trimis la #4

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

CITAT(Lior @ Jan 24 2012, 15:03) *

merci pentru raspuns.....am o alta intrebare.....el fiind cetatean israelian,tatal lui cetatean roman,el poate sa faca cetatenie romana?daca da.. cat de rapid se poate face ?

Din cate stiu eu poate, daca tatal lui este roman din talpa, sau a obtinut cetatenia romana cat timp "el, ala micu" nju avea 18 ani, automat isi poate lua cetatenia romana pe baza lui taicso.
Tre sa mearga la primaria sect 1, cu un act romanesc de-al lui tata, cu buletin sau pasaport lui tata, si o declaratie data la notar de catre mama, precum nu are nimic impotriva ca fiul ei sa devina roman (in cazul cand mama nu este romanca) si depune direct certificatul de nastere la transcriere.
+Quote Post
alexandruchiriac30
mesaj Jun 4 2012, 15:32
Trimis la #5

Nou pe BASA
*

Postari: 7
Inregistrat pe: 2-May 12
Membrul Nr.: 4,132

Si eu cred ca se poate, am avut un prieten cam in aceasi situatie ce locuia in bucuresti si mama era romanca. El lucra la o firma cu utilaje din retail, si stivuitor si multe altele, si vroiau sa il trimita la nus tiu ce specializare si avea nevoie de cetatenie, cam asa ceva. In fine, ideea e ca otinut-o smile.gif
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd November 2018 - 13:36