IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Burse de studiu, Bursierii basarabeni ai statului roman
iulika
mesaj Nov 28 2007, 18:28
Trimis la #1

Membru avansat

Grup: Membri
Postari: 31
Inregistrat pe: 14-November 07
Membrul Nr.: 622

Ideea e ca de la 150 RON acu 2 ani, azi bursa studentilor basarabeni e de 117 RON, ce parere aveti vizazi de aceste cifre? Cica in Timisoara s-ar afla cea mai puternica grupare a studentilor basarabeni, se organizeaza sa se faca o petitie care sa se trimita la ministerul invatamantului pt marirea burselor, are cineva idee daca informatia e adevarata, sau alte informatii de genul acesta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Tanika
mesaj Nov 28 2007, 23:17
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 31-January 07
Membrul Nr.: 110

CITAT(iulika @ Nov 28 2007, 06:28 PM) *

Ideea e ca de la 150 RON acu 2 ani, azi bursa studentilor basarabeni e de 117 RON, ce parere aveti vizazi de aceste cifre? Cica in Timisoara s-ar afla cea mai puternica grupare a studentilor basarabeni, se organizeaza sa se faca o petitie care sa se trimita la ministerul invatamantului pt marirea burselor, are cineva idee daca informatia e adevarata, sau alte informatii de genul acesta?

hmmm...eu sunt eleva de 3 ani in Iasi,la "Dimitrie Cantemir".La inceput primeam kiar si 1 mil 600 de mii,iar cu timpul tot mai putin,si doar uneori mai mult.Faza e ca am auzit de x ori k se mareste bursa,sincer am si obosit sa astept blink.gif biggrin.gif
Spre exemplu,am luat saptamana trecuta bursa pt jumatate de sept si toata luna octombrie (abia la mijlocul lui noiembrie unsure.gif blink.gif )si "surpriza" 1 mil jumatate.Cred k prin ianuarie o sa ne dea pe noiembrie si decembrie dry.gif mad.gif
noroc cu parintii care ne sustin,dar oare ce fac cei care realmente nu au alta sursa de venit inafara de bursa? sad.gif
+Quote Post
iulika
mesaj Nov 29 2007, 20:51
Trimis la #3

Membru avansat

bine, la bucuresti nu se intampla sa primim bursele mai tarziu de cat trebuie,am luat azi pt oct si pe 12 iau pt dec, da-i super MICA!!!!!!!!! mi-am luat azi vitamine, de haleala (pt cateva zile) si pranzul la scoala - s-a dus mln...unii-s tampiti
+Quote Post
Sashok
mesaj Nov 29 2007, 22:52
Trimis la #4

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

Fetelor, o idei ar fi sa va angajati wink.gif Multi acum dupa ce au terminat facultatea isi musca coatele ca nu s-au angajat pe timpul facultatii, doar pt experienta, si plus la asta si salariu wink.gif Da bursa ramine asa...bonus biggrin.gif
+Quote Post
iulika
mesaj Nov 30 2007, 15:23
Trimis la #5

Membru avansat

CITAT(Sashok @ Nov 29 2007, 10:52 PM) *

Fetelor, o idei ar fi sa va angajati wink.gif Multi acum dupa ce au terminat facultatea isi musca coatele ca nu s-au angajat pe timpul facultatii, doar pt experienta, si plus la asta si salariu wink.gif Da bursa ramine asa...bonus biggrin.gif

Interesant...sa muncesc 5zile pe saptamana, sa mi-o iau de la ptrofi si cu riscul de a zbura din facultate (avem un decan tare dur, la 45 apsente nemotiovate te-a pupat sad.gif ) si ma angajez la negru pt care dupa o munca destul de solicitatna si de raspundere iau 6mln! Thanks!!! Fara permis de munca nimeni nu te plateste decent!
+Quote Post
anna
mesaj Dec 1 2007, 16:10
Trimis la #6

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(iulika @ Nov 30 2007, 04:23 PM) *

Interesant...sa muncesc 5zile pe saptamana, sa mi-o iau de la ptrofi si cu riscul de a zbura din facultate (avem un decan tare dur, la 45 apsente nemotiovate te-a pupat sad.gif ) si ma angajez la negru pt care dupa o munca destul de solicitatna si de raspundere iau 6mln! Thanks!!! Fara permis de munca nimeni nu te plateste decent!

Si cu permis de munca e la fel....crezi ca te platesc mai bine?

Fetelor...ideea e ca in Moldova romanii iau cam aceeasi bursa sau chiar mai mica, asa ca...nu va mai plangeti...doar nu cred ca ati venit in romania doar pentru bursa (daca e asa v-ati inselat). In Anglia cunosc pe cineva care cazare, masa nu-si acopera cu bursa...voi aveti cazare gratis...e si asta o facilitate...ce credeti ca eu cand am facut facultate am stat in puf chiar daca raportat economic era mai mare bursa?Diabia m-am descurcat...asa e in studentie.
+Quote Post
Alexandr
mesaj Dec 1 2007, 17:38
Trimis la #7

Membru
**

Postari: 14
Inregistrat pe: 11-September 06
Membrul Nr.: 21

spuneti multumesc si pt bursa aceasta.. uitativa la romani cum se intrec pentru locurile de la buget.. voi n-aveti nici o treaba.. daca nu va ajung bani, cum v-a spush tovarashu` .. munciti..
succes
+Quote Post
Tanika
mesaj Dec 1 2007, 18:00
Trimis la #8

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 31-January 07
Membrul Nr.: 110

CITAT(Alexandr @ Dec 1 2007, 05:38 PM) *

spuneti multumesc si pt bursa aceasta.. uitativa la romani cum se intrec pentru locurile de la buget.. voi n-aveti nici o treaba.. daca nu va ajung bani, cum v-a spush tovarashu` .. munciti..
succes

foarte amabil din partea ta tongue.gif in cazul in care nu ai vazut,eu sunt ink eleva!chiar si asa as munci cu foarte multa placere daca m-ar angaja cineva wink.gif si sa nu crezi k nu am incercat sa ma angajez dar de fiecare data acelasi raspuns :"hmm...moldoveanka...la liceu...NU mersi! sad.gif asta e,sper macar k la facultate sa se schimbe ceva,dar nu stiu ce k oricum sunt majora si acum sad.gif
+Quote Post
Sashok
mesaj Dec 2 2007, 09:26
Trimis la #9

Leader!

CITAT(iulika @ Nov 30 2007, 03:23 PM) *

1. Da fara experienta de munca nu pre-ti mai face cineva permis de munca smile.gif
2. Probabil ai cursuri sau dim sau dupa amiaza, in restul zilei poti sa-ti gasesti un job part time, parerea mea smile.gif Important e sa vrei tu.
Eu am mai multe exemple reale, care au tot cautat motive in timpul facultatii sa nu caute un job, si care acum au probleme cu angajarea, si cand se angajeaza lucreaza tot sub 10 mil, si altii, care alergau de la facultate la servici si invers, anul 4 dormeau 4 ore pe noapte, si acum au venit lunar de peste 40 mil.
E vorba si de fete si de baeti wink.gif

CITAT(Tanika @ Dec 1 2007, 06:00 PM) *

foarte amabil din partea ta tongue.gif in cazul in care nu ai vazut,eu sunt ink eleva!chiar si asa as munci cu foarte multa placere daca m-ar angaja cineva wink.gif si sa nu crezi k nu am incercat sa ma angajez dar de fiecare data acelasi raspuns :"hmm...moldoveanka...la liceu...NU mersi! sad.gif asta e,sper macar k la facultate sa se schimbe ceva,dar nu stiu ce k oricum sunt majora si acum sad.gif

La liceu cred ca tre sa faci liceul smile.gif La munca sa te ghindesti din facultate wink.gif
+Quote Post
iulika
mesaj Dec 9 2007, 20:35
Trimis la #10

Membru avansat

[quote name='Sashok' date='Dec 2 2007, 09:26 AM' post='536']
1. Da fara experienta de munca nu pre-ti mai face cineva permis de munca smile.gif
2. Probabil ai cursuri sau dim sau dupa amiaza, in restul zilei poti sa-ti gasesti un job part time, parerea mea smile.gif Important e sa vrei tu.
Eu am mai multe exemple reale, care au tot cautat motive in timpul facultatii sa nu caute un job, si care acum au probleme cu angajarea, si cand se angajeaza lucreaza tot sub 10 mil, si altii, care alergau de la facultate la servici si invers, anul 4 dormeau 4 ore pe noapte, si acum au venit lunar de peste 40 mil.
E vorba si de fete si de baeti wink.gif

ideea e ca am cursuri de la 9 dimineata pana la 7 seara, la 8ajung acasa, gatesc, imi fac teme etc...(care iti solicita mintea) si adoua zi iar...am colegi care muncesc si s-au pus foarte rau cu profii si plus la toate arata ca naiba, sunt epuizati, unii n-au reusit nici s-ajunga la examene, din cauza serviciului, nu la toate facultatile e lafel, am auzit ca undeva nu se duc la scoala cu lunile, nu e cazul meu... wink.gif
+Quote Post
Sashok
mesaj Dec 11 2007, 23:12
Trimis la #11

Leader!

Atunci in cazult tau e diferit.

Ce pot sa zic, atunci tintete de scoala si o sa te vedem un regizor mare biggrin.gif
+Quote Post
OLLY
mesaj Feb 16 2008, 14:28
Trimis la #12

Membru
**

Postari: 11
Inregistrat pe: 22-January 08
Membrul Nr.: 801

cine imi da si mie un sfat la ce universitate sa ma inscriu nsi eu la bucuresti
ms
+Quote Post
Sashok
mesaj Feb 17 2008, 19:20
Trimis la #13

Leader!

CITAT(OLLY @ Feb 16 2008, 02:28 PM) *

cine imi da si mie un sfat la ce universitate sa ma inscriu nsi eu la bucuresti
ms

Specialitatea?
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th September 2019 - 21:09