IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Acordarea dreptului de şedere permanentă
Basa
mesaj Apr 27 2007, 14:52
Trimis la #1

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

Acordarea dreptului de şedere permanentă

1. Străinii titulari ai unui drept de şedere temporară
a. documentul de trecere a frontierei (original / copie legalizată);
b. copii a actelor de stare civilă;
c. acte doveditoare privind spaţiul de locuit (original / copie legalizată);
d. acte doveditoare privind mijloacele de întreţinere;
e. certificat de cazier judiciar;
f. dovada asigurării sociale de sănătate;
g. taxe (vezi Anexe).

2. Refugiaţi recunoscuţi de statul român
a. documentul de trecere a frontierei de stat;
b. copii legalizate ale actelor de stare civilă;
c. acte doveditoare privind deţinerea sau folosirea spaţiului de locuit (original / copie legalizată);
d. dovada asigurării sociale de sănătate;
e. 2 fotografii recente;
f. taxe (vezi Anexe).

Sursa: Ministerul Internelor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
vitea2005
mesaj Oct 23 2007, 18:16
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inregistrat pe: 16-February 07
Membrul Nr.: 166

Salut, o intrebare va rog pentru cei ce au trecut prin aceasta.

Ce inseamna din cele scrise de mai sus "dovada mijloacelor de intretinere, dovada asigurarii sociale de sanatate, si taxele"
Mentionez ca am permis de sedere temporara ca masterand si ma gindesc pentru la anu cind vreau sa obtin permis de sedere permanenta.

Sunt deasemenea administratorul unui SRL in Ro si am acte de practicare a unei meserii liberale in Ro (dar nu am permis de munca , carte de munca etc. si nu pot sa "arat" pe hirtie sursa veniturilor . (As putea sa dau un extras de cont pe numele meu sau asa ceva.

Va multumesc

PS iar copia actelor de stare civilatrebuie daca sunt necasatorit?PS m-as incadra la categoria nr 1 parca
+Quote Post
Alexandr
mesaj Oct 23 2007, 21:03
Trimis la #3

Membru
**

Postari: 14
Inregistrat pe: 11-September 06
Membrul Nr.: 21

aveam un cunoscut in situatia ta, pai parca ii trebuia sa aduca acte gen.. bilantul contabil si diverse raportari, precum SC pe care o detine are o anumita cifra de afacere. Si daca e prea mica, atunci nu iti acorda.. smile.gif
+Quote Post
anna
mesaj Oct 25 2007, 10:18
Trimis la #4

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(vitea2005 @ Oct 23 2007, 07:16 PM) *

Ce inseamna din cele scrise de mai sus "dovada mijloacelor de intretinere, dovada asigurarii sociale de sanatate, si taxele"
Mentionez ca am permis de sedere temporara ca masterand si ma gindesc pentru la anu cind vreau sa obtin permis de sedere permanenta.

Sunt deasemenea administratorul unui SRL in Ro si am acte de practicare a unei meserii liberale in Ro (dar nu am permis de munca , carte de munca etc. si nu pot sa "arat" pe hirtie sursa veniturilor . (As putea sa dau un extras de cont pe numele meu sau asa ceva.

Va multumesc

PS iar copia actelor de stare civilatrebuie daca sunt necasatorit?PS m-as incadra la categoria nr 1 parca

Fiind administratorul unei sc (probabil nu este necesar sa fie societatea ta, nu stiu, ca nu am intalnit inca pe nimeni in situatia ta)...am vazut un pasaj in care scria ca permisul se obtine si in baza dovezii respective(adica ca esti administrator).In schimb, nu stiu ce ai vrut sa spui cu "practicarea unei meserii liberale"...daca ai vrut sa zici ca ai o activitate independenta...sa stii ca noi, moldovenii, nu ne putem incadra in legea 300...deci, nu putem face o dovada de o activitate independenta(atentie activitati economice! nu cele comerciale) daca nu avem dubla cetatenie, adica in baza unei activitati independente (atentie repet activitati economice! nu cele comerciale) nu putem face permise fie si temporare...eu am incercat.
Cat despre dovada mijloacelor de intretinere...foarte simplu...un cont in banca...valoarea pe care ti-o cer sa o ai...valoarea poti intreba si la nr de tel 311.17.05.De fapt poti intreba tot ce te intereseaza.Bafta!
+Quote Post
vitea2005
mesaj Oct 26 2007, 11:55
Trimis la #5

Nou pe BASA
*

Postari: 2
Inregistrat pe: 16-February 07
Membrul Nr.: 166

CITAT(anna @ Oct 25 2007, 11:18 AM) *

Fiind administratorul unei sc (probabil nu este necesar sa fie societatea ta, nu stiu, ca nu am intalnit inca pe nimeni in situatia ta)...am vazut un pasaj in care scria ca permisul se obtine si in baza dovezii respective(adica ca esti administrator).In schimb, nu stiu ce ai vrut sa spui cu "practicarea unei meserii liberale"...daca ai vrut sa zici ca ai o activitate independenta...sa stii ca noi, moldovenii, nu ne putem incadra in legea 300...deci, nu putem face o dovada de o activitate independenta(atentie activitati economice! nu cele comerciale) daca nu avem dubla cetatenie, adica in baza unei activitati independente (atentie repet activitati economice! nu cele comerciale) nu putem face permise fie si temporare...eu am incercat.
Cat despre dovada mijloacelor de intretinere...foarte simplu...un cont in banca...valoarea pe care ti-o cer sa o ai...valoarea poti intreba si la nr de tel 311.17.05.De fapt poti intreba tot ce te intereseaza.Bafta!

Salut, in ceea ce priveste meseria liberala sunt medic veterinar cu drept de libera practica in Romania. (Act emis la toti absolventii de medicina veterinara in Ro, deci teoretic pot sa practic meseria fara nici o problema din punct de vedere legal. Problema apare atunci cind se vb de "carte de munca" pt a o face an nevoie de permis de munca. De aia incasez banii pe societate si nu ca salar in sine.

Mersi pt raspunsuri dar intrebarea in privinta permisului de sedere permanenta inca nu am lamurit-o.
+Quote Post
anna
mesaj Nov 30 2007, 12:19
Trimis la #6

Membru avansat

CITAT(vitea2005 @ Oct 26 2007, 12:55 PM) *

Salut, in ceea ce priveste meseria liberala sunt medic veterinar cu drept de libera practica in Romania. (Act emis la toti absolventii de medicina veterinara in Ro, deci teoretic pot sa practic meseria fara nici o problema din punct de vedere legal. Problema apare atunci cind se vb de "carte de munca" pt a o face an nevoie de permis de munca. De aia incasez banii pe societate si nu ca salar in sine.

Mersi pt raspunsuri dar intrebarea in privinta permisului de sedere permanenta inca nu am lamurit-o.

Ai mai rezolvat cu permisul permanent?Problema permisului ar fi cam asa: permisul permanent se da in baza unui alt permis (temporar), dar nu in scop de studii, cu indeplinirea conditiilor Legii nr 56.
Multa bafta
+Quote Post
Diana.S.
mesaj Jun 24 2008, 14:01
Trimis la #7

Membru
**

Postari: 15
Inregistrat pe: 12-May 08
Membrul Nr.: 1,319

buna, din cate am inteles permisul de sedere permanent nu este acordat persoanelor care il solicita in baza studiilor. As vrea sa stiu care sunt conditiile pentru care se acorda permis de sedere permanent (in afara de casatorie). De noua tot imi petrec viata prin romania facand studii pentru a obtine permisul de sedere si in asteptarea cetateniei. Va multumesc, astept raspuns.
+Quote Post
anna
mesaj Jul 9 2008, 17:36
Trimis la #8

Membru avansat

CITAT(Diana.S. @ Jun 24 2008, 03:01 PM) *

buna, din cate am inteles permisul de sedere permanent nu este acordat persoanelor care il solicita in baza studiilor. As vrea sa stiu care sunt conditiile pentru care se acorda permis de sedere permanent (in afara de casatorie). De noua tot imi petrec viata prin romania facand studii pentru a obtine permisul de sedere si in asteptarea cetateniei. Va multumesc, astept raspuns.

Este si un motiv intemeiat: permisul de munca, deci angajarea.
Cred ca ar mai fi unul: daca ai avea parinti romani sau cu un permis de sedere permanenta. Este un caz mai special, dar daca esti bine documentata poti obtine si daca te-ai afla in cazul asta.

Dar daca esti in apropierea finalizarii studiilor poti depune un memorium de urgentare a actelor pentru cetatenie (in cazul in care actele de cetatenie sunt depuse), motivul pe care il invoci e ca esti studenta, termini studiile si nu te poti angaja fara acea cetatenie

Multa bafta
+Quote Post
violeta
mesaj Jul 23 2008, 14:49
Trimis la #9

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 23-July 08
Membrul Nr.: 1,992

CITAT(vitea2005 @ Oct 23 2007, 06:16 PM) *

Va multumesc

e

eu am trecut prin asta scrietimi pe mes la wioleta20062006 vaa raspund cu cea mai mare placere eu am trecut prin asta si cautam ca voi disperata raspuns la intrebari. smile.gif
+Quote Post
Sashok
mesaj Jul 23 2008, 15:11
Trimis la #10

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

CITAT(violeta @ Jul 23 2008, 03:49 PM) *

e

eu am trecut prin asta scrietimi pe mes la wioleta20062006 vaa raspund cu cea mai mare placere eu am trecut prin asta si cautam ca voi disperata raspuns la intrebari. smile.gif

Pai de ce nu scrii aici Violeta raspunsurile?
+Quote Post
anna
mesaj Aug 8 2008, 16:57
Trimis la #11

Membru avansat

CITAT(violeta @ Jul 23 2008, 03:49 PM) *

e

Pai..,chiar asa, de ce nu le scrii aici? Si...dat fiind faptul ca unii au postat intr-un singur topic mai multe intrebari, la care intrebare stii raspunsul...chiar m-ai facut curioasa, ce stii in plus fata de noi?
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd January 2020 - 06:35