IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> permis de sedere permanent, intrebare
kiri22
mesaj Feb 15 2008, 11:51
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inregistrat pe: 14-February 08
Membrul Nr.: 890

Am si eu o intrebare,poate sa ma ajute cineva care stie.sunt masteranta si am permis de sedere temporar in baza de studii.de curand am obtinut autorizatie de munca in romania si am si contract de munca.am inteles ca pot sa obtin permis de sedere permanent daca sunt angajata legal in romania. e posibil asa ceva?nu am gasit informatii pe acest site decat referitor la cei care au permis de sedere temporar in baza de munca... sad.gif sau e posibil ca sa mi schimbe permisul temporar pe baza de studii in unul pe baza de munca(asta de studii e valabil inca 9 luni)... sau o sa ma oblige sa astept sa mi expire asta de studii.? sau exista alta procedura de obtinere a permisul de sedere permanent??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
viktor
mesaj Feb 15 2008, 13:33
Trimis la #2

Membru avansat

Grup: Experts
Postari: 41
Inregistrat pe: 26-November 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 642

CITAT(kiri22 @ Feb 15 2008, 11:51 AM) *

Am si eu o intrebare,poate sa ma ajute cineva care stie.sunt masteranta si am permis de sedere temporar in baza de studii.de curand am obtinut autorizatie de munca in romania si am si contract de munca.am inteles ca pot sa obtin permis de sedere permanent daca sunt angajata legal in romania. e posibil asa ceva?nu am gasit informatii pe acest site decat referitor la cei care au permis de sedere temporar in baza de munca... sad.gif sau e posibil ca sa mi schimbe permisul temporar pe baza de studii in unul pe baza de munca(asta de studii e valabil inca 9 luni)... sau o sa ma oblige sa astept sa mi expire asta de studii.? sau exista alta procedura de obtinere a permisul de sedere permanent??

Cu acea autorizatie de munca pe care ai obtinut-o de la autoritati, treb sa mergi in md la consulat sa-ti deschida o alta viza de lunga sedere D/AM ,parca. Autorizatia expira in termen de 30 zile de la data eliberarii. Treb sa mergi in md in acest timp. Nu te obliga nimeni sa astepti pana expira permisul de studii. Mergi in Md cu autorizatia in Grigore Ureche 2, cum mergi spre Gara de Nord (sediu nou). Daca m-ai ai intrebari cu mare placere.

Completare

E bine sa ai la tine toate actele. Permis de sedere (pt a putea circula)si contract de munca. Nu e necesar sa stai acolo. depui dosarul si te intorci in Romania, deoarece ai permis valabil. Sa nu lasi pasaportul acolo. Cand vii sa ridici viza atunci duci si pasaportul. O sa vezi acolo de ce acte mai ai nevoie..... asigurare medicala, poze s.a bine alea sunt minore.
+Quote Post
kiri22
mesaj Feb 18 2008, 10:40
Trimis la #3

Nou pe BASA
*

Inregistrat pe: 14-February 08
Membrul Nr.: 890

CITAT(viktor @ Feb 15 2008, 01:33 PM) *

Cu acea autorizatie de munca pe care ai obtinut-o de la autoritati, treb sa mergi in md la consulat sa-ti deschida o alta viza de lunga sedere D/AM ,parca. Autorizatia expira in termen de 30 zile de la data eliberarii. Treb sa mergi in md in acest timp. Nu te obliga nimeni sa astepti pana expira permisul de studii. Mergi in Md cu autorizatia in Grigore Ureche 2, cum mergi spre Gara de Nord (sediu nou). Daca m-ai ai intrebari cu mare placere.

Completare

E bine sa ai la tine toate actele. Permis de sedere (pt a putea circula)si contract de munca. Nu e necesar sa stai acolo. depui dosarul si te intorci in Romania, deoarece ai permis valabil. Sa nu lasi pasaportul acolo. Cand vii sa ridici viza atunci duci si pasaportul. O sa vezi acolo de ce acte mai ai nevoie..... asigurare medicala, poze s.a bine alea sunt minore.

Merci mult Viktor pentru toate informatiile smile.gif
+Quote Post
anna
mesaj Mar 6 2008, 12:09
Trimis la #4

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(viktor @ Feb 15 2008, 02:33 PM) *

Completare

Victor ai mai reusit sa-ti faci permisul permanent?
+Quote Post
viktor
mesaj Mar 6 2008, 16:15
Trimis la #5

Membru avansat

Grup: Experts
Postari: 41
Inregistrat pe: 26-November 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 642

CITAT(anna @ Mar 6 2008, 12:09 PM) *

Victor ai mai reusit sa-ti faci permisul permanent?

Am reusit sa-mi depun actele, urmeaza sa ridic permisul.

Am creat un topic nou - Haideti sa ne cunoastem!!!

http://www.basa.ro/forum/index.php?showtopic=227

+Quote Post
alyonuschka
mesaj Jul 23 2008, 13:26
Trimis la #6

Nou pe BASA
*

Inregistrat pe: 22-July 08
De la: Roman , Romania
Membrul Nr.: 1,983

CITAT(viktor @ Mar 6 2008, 05:15 PM) *

Am reusit sa-mi depun actele, urmeaza sa ridic permisul.

Am creat un topic nou - Haideti sa ne cunoastem!!!

http://www.basa.ro/forum/index.php?showtopic=227

Vreau sa te intreb, Viktor,daca ai primit permisul permanent , de fapt carte de rezidenta permanenta pt. membri de familie? Am primit si eu acest act si vreau sa stiu daca ma ajuta mai mult decat cel valabil 5 ani? Mantionez ca sunt casatorita cu cetatean roman si de 3 ani sunt in Romania. Tot am citit ca trebuie sa astepti 5 ani pt. a depune cerere pt. dobandirea cetateniei (in cazul meu fiind casat. cu roman). Avand acest permis nu as putea depune cerere mai devreme? Sau mai bine zis ce facilitati am de la el (spre deosebire de cel valab. 5 ani)? Ar mai fi o varianta - sa depun cerere pentru redobandirea cetateniei ( unde nu este nevoie sa astepti 5 ani, parca) si sa depun actele ce dovedesc descendenta mea romana ( acte , de fapt, ce le-am prezentat pentru acest permis permanent). Fiind casatorita cu roman , deja de 3 ani, bunicii nascuti pe teritoriul romaniei atunci, avand permis permanent, nu ar trebui sa fie mai usor? Va rog, daca stie cineva ceva referitor la tot ce am scris, sa imi raspunda. Multumesc anticipat smile.gif
+Quote Post
anna
mesaj Aug 8 2008, 17:13
Trimis la #7

Membru avansat

CITAT(alyonuschka @ Jul 23 2008, 02:26 PM) *

Vreau sa te intreb, Viktor,daca ai primit permisul permanent , de fapt carte de rezidenta permanenta pt. membri de familie? Am primit si eu acest act si vreau sa stiu daca ma ajuta mai mult decat cel valabil 5 ani? Mantionez ca sunt casatorita cu cetatean roman si de 3 ani sunt in Romania. Tot am citit ca trebuie sa astepti 5 ani pt. a depune cerere pt. dobandirea cetateniei (in cazul meu fiind casat. cu roman). Avand acest permis nu as putea depune cerere mai devreme? Sau mai bine zis ce facilitati am de la el (spre deosebire de cel valab. 5 ani)? Ar mai fi o varianta - sa depun cerere pentru redobandirea cetateniei ( unde nu este nevoie sa astepti 5 ani, parca) si sa depun actele ce dovedesc descendenta mea romana ( acte , de fapt, ce le-am prezentat pentru acest permis permanent). Fiind casatorita cu roman , deja de 3 ani, bunicii nascuti pe teritoriul romaniei atunci, avand permis permanent, nu ar trebui sa fie mai usor? Va rog, daca stie cineva ceva referitor la tot ce am scris, sa imi raspunda. Multumesc anticipat smile.gif

Nu stiu mai nou cum e, dar te asigur ca mari schimbari nu sunt.
Sa luam de la inceput. Victor are permis permanent pe baza de munca, nu carte de rezidenta asa cum o ai tu.
Cartea de rezidenta permanenta te ajuta
1. la angajare (nu-ti mai trebuie autorizatie ci te angajezi ca orice roman),
2. la plecare in strainatate(cu avionul cu siguranta poti trece granita si fara sot, nu stiu la autocare),
3. pt sederea legala in RO fara alte costuri timp de 10 ani (adica sa nu-ti mai schimbi mereu permisul).
Cartea de rezidenta, chiar si cea permanenta nu-ti faciliteaza obtinerea cetateniei; actele pt cetatenie se pot depune dupa 4 ani de sedere legala pe teritoriul RO indiferent de starea fiecaruia, posibil 5 ani in cazul casatoritilor (desi nu vad sensul).
Incepand cu anul asta cei care depun actele obtin cetatenia in maxim 6 luni, atata stiu.
+Quote Post
Drug
mesaj Aug 13 2008, 14:02
Trimis la #8

Membru avansat

Postari: 48
Inregistrat pe: 19-April 06
Membrul Nr.: 16

@alyonuschka: la ce institutie ai primit carte de rezidenta si in ce conditii? Adica intai te-ai casatorit, apoi primesti in baza certificatului aceasta carte de rezidenta? Sau inainte de asta tre sa mai primesti "permis de sedere" si alte fitzuici? Unde se depun actele pentru cartea de rezidenta?
+Quote Post
anna
mesaj Aug 28 2008, 14:29
Trimis la #9

Membru avansat

CITAT(Drug @ Aug 13 2008, 03:02 PM) *

@alyonuschka: la ce institutie ai primit carte de rezidenta si in ce conditii? Adica intai te-ai casatorit, apoi primesti in baza certificatului aceasta carte de rezidenta? Sau inainte de asta tre sa mai primesti "permis de sedere" si alte fitzuici? Unde se depun actele pentru cartea de rezidenta?

Simplu.
Te casatoresti, mergi in Moldova si-ti preschimbi actul de casatorie, pasaport(in caazul fetelor), mergi la ambasada iti ridici viza de tipul XXXXX pt reintregirea familiei, te intorci in Romania te duci la autoritatile din orasul in care iti stabilesti domiciliu si dupa o luna iti ridici cartea de rezidenta care e valabila 5 ani.
Cartea de rezidenta permanenta cred ca ti-o ridici dupa 3 ani si care e valabila 10 ani.
+Quote Post
alyonuschka
mesaj Sep 4 2008, 16:59
Trimis la #10

Nou pe BASA
*

Inregistrat pe: 22-July 08
De la: Roman , Romania
Membrul Nr.: 1,983

CITAT(Drug @ Aug 13 2008, 03:02 PM) *

Eu toate astea le-am aflat treptat. Acum 3 ani cand am venit in Romania la viitorul meu sot nu aveam habar ce ma asteapta. Credeam ca pot sta bine –merci o perioada de timp fara batai de cap si fara acte. In fine, am reusit sa ma informez ( la Politia pentru straini din Piatra Neamt, noi fiind in Roman) ca trebuia sa facem cununia civila pentru a-mi putea face permis de sedere. Dupa cununie am fost in Moldova si mi-am schimbat numele din buletin si pasaport. Cand m-am intors in Romania mi-am facut primul permis de sedere valabil 1 an. Si asa 2 ani. Cand sa-l fac pe al 3-lea tot cei de la Politia pentru straini mi-au zis ca pot opta pentru carte de rezidenta valabila 5 ani. Dupa ce mi-am facut-o mi-au zis ca daca vreau as putea sa depun actele pentru carte de rezid. permanenta, care am si facut-o dupa ce a trebuit sa astept confirmarea timp de 6 luni. Si uite asa m-am facut cu carte de rezidenta permanenta. Toate actele le-am depus la Politia din judet. Iar la anul ,cand o sa am 4 ani impliniti, sper sa depun actele pentru cetatenie , la Bucuresti. Iata povestea mea . Sper ca nu v-am plictisit biggrin.gif Succes tuturor.
+Quote Post
anna
mesaj Sep 11 2008, 18:43
Trimis la #11

Membru avansat

Acum celor ce se casatoresc nu le mai dau permise de 1 an cum era odata ci le da un permis care e valabil 5 ani.
+Quote Post
56kb
mesaj Jul 16 2009, 11:28
Trimis la #12

Nou pe BASA
*

Postari: 8
Inregistrat pe: 8-May 09
Membrul Nr.: 3,925

stie cineva daca cu permisul de tip d pot sa plec din romania...adik daca vreau sa plec in grecia de ex pe cateva zile pot sa plec doar cu permisul sau am nevoie si de alte acte?
+Quote Post
Sashok
mesaj Jul 16 2009, 13:17
Trimis la #13

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

Nu stiu care e acel de tip D, da sigur cu permisul care ti-l da in baza casatoriei poti calatori in UE, dar sa fii cu sotul/sotia impreuna. Si cred ca e bine sa aveti si certificatul de casatorie.
+Quote Post
56kb
mesaj Jul 17 2009, 12:09
Trimis la #14

Nou pe BASA
*

Postari: 8
Inregistrat pe: 8-May 09
Membrul Nr.: 3,925

stie cineva ceva?
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd January 2020 - 08:13