IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Masterat in Constanta
cristigs
mesaj Feb 25 2009, 15:31
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inregistrat pe: 11-January 09
Membrul Nr.: 3,841

Prietena lucreaza in Chisinau la societatea SGS Moldova, a absolvit Academia de studii economice a Moldovei! As vrea sa stiu poate sa faca masterul in Constanta la Universitatea Ovidius in principal, sau la particulara!Ce probleme as putea intalnii si cum as putea sa le rezolv!In pricipal eu vreau sa fac tot posibilul sa vina in CT si sa gaseasca un loc de munca!Stiu ca exista si SGS Constanta si daca cineva ma poate indruma sau ajuta in aceesta problema!Destest foarte mult impunerea visei pt moldoveni pt ca creeaza atatea probleme, dar prin casatorie se rezolva totul, numai ca nu pot asta momentan!
Orice opinei si ajutor conteaza pentru mine!
Multumesc mult!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
sorina_c
mesaj Feb 25 2009, 16:10
Trimis la #2

Membru avansat

Postari: 32
Inregistrat pe: 17-February 09
Membrul Nr.: 3,863

Trebuie sa te duci la respectiva universitate si sa intrebi cand se fac inscrierile pt masterat.
Intrebi care e procedura pt studentii care au terminat facultatea in R.Moldova, intrebi daca trebuie sa vina ea sa depuna actele sau poti si tu, (eu cred ca ea daca vrea sa faca masterul la taxa, atunci nu trebuie sa vina, dar nustiu sigur, ca difera de la univ la univ),dar daca ea vrea sa faca masterul la bursa trebuie sa va interesati cand sunt admiterile si daca universitatea respectiva ofera locuri la bursa pt studentii din R.Moldova.
Daca universitatea e privata atunci poate sa intre numai la taxa si te interesezi daca numaidecat trebuie sa vina ea sa depuna actele sau poti sa le depui si tu si intrebi si ce acte trebuie sa depuna pt master, daca o sa fie draguti o sa-ti raspunda, daca nu atunci in perioada admiterii pt Romania ea trebuie sa se intereseze la Chisinau ce acte sunt necesare ca in unele ziare e publicat si locurile care se ofera pt studentii basarabeni respectiv universitatile.
Daca trebuie sa vina ea sa depuna actele trebuie sa ii faci chemare la notar si ii trimiti chemarea si ea isi deschide viza la Chisinau.

--------------------
+Quote Post
anna
mesaj Feb 25 2009, 20:10
Trimis la #3

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

cristigs
parerile sunt impartite.
Asa cum ti s-au prezentat lucrurile mai sus sunt ok, doar ca parerea mea este urmatoarea:
in fiecare an "se aloca" un numar de n locuri pentru absolventii de facultati (din Romania si Rep. Moldova) la masterat, doctorat. Aceste locuri sunt impartite pe Universitati din multe orase din Romania...in functie de aceste locuri poti opta la Universitatea care o doresti. Locurile cu bursa sunt greu de obtinut, dar ai sanse la cele cu taxa...dar din cate stiu eu sunt limitate. Adica ca sa fiu mai explicita...atunci cand mergi la o facultate iti va afisa ca sunt exemplu 5-6 locuri disponibile pentru cetateni din RM. Asa ca in functie de cati studenti se vor inscrie la acea facultate va fi sansele tale pentru a face masterul la facultatea dorita.
Mult succes

Si sa nu uit sa adaug ceva.
Unele facultati din toata universitatea nu au nici un loc pentru studentii din RM. Alte facultati au o politica: Se " aloca" un numar de n locuri per toata Universitatea...daca reusesti sa obtii un loc...iti alegi facultatea dorita din Universitatea respectiva.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 22:25