IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

2 Pagini V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Admitere 2008-2009 România, Åžcolarizarea cetăţenilor din Republica Moldova în învÄ
Basa
mesaj Jul 8 2008, 21:33
Trimis la #1

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

Metodologie privind şcolarizarea cetăţenilor din Republica Moldova, a cetăţenilor de origine etnică română din Albania, Bulgaria, Macedonia, Serbia, Ucraina şi Ungaria şi a etnicilor români cu domiciliul stabil în străinătate în învăţământul de stat din România, începând cu anul şcolar / universitar 2008 - 2009 (aprobată prin OMECT nr. 4538/23.06.2008)

Calendarul concursului de admitere în învăţământul preuniversitar şi superior de stat din România a etnicilor români şi diaspora

Cerere de înscriere la concurs pentru studii liceale sau universitare în învăţământul de stat din România pentru tinerii din Moldova, Albania, Bulgaria, Macedonia, Serbia, Ucraina, Ungaria şi diaspora (Anexa Nr.1A)

Fişa de înscriere în anul şcolar 2008-2009 petru tinerii din Rep. Moldova în învăţământul liceal de stat din România ((Anexa Nr.1B)

Lista domeniilor fundamentale de ştiinţă, artă, cultură şi a domeniilor pentru studii universitare de licenţă (anexa nr. 2)

Centrele de an pregătitor şi domeniile de studiu de licenţă începând cu anul de învăţământ 2008 / 2009 (anexa nr. 3)

Graficul activităţilor Comisiei M.A.E. - M.E.C.T. de preselecţie a candidaţilor (anexa nr. 4)

Numarul locurilor subventionate de stat in anul scolar/universitar 2008 - 2009 (anexa nr. 5 )

Repartizarea locurilor cu bursă la studii universitare de licenţă pentru cetăţeni ai Rep. Moldova, absolvenţi de liceu în România (anexa nr. 6 A), respectiv pentru absolvenţii liceelor din Rep. Moldova (anexa nr. 6 B )

Repartizarea locurilor subvenţionate cu bursă/fară bursă la studii universitare de licenţă pentru etnicii români din ţari învecinate şi diaspora - pe universităţi şi domenii de studiu (anexa nr. 7) - anul univeristar 2008-2009

Repartizarea locurilor subvenţionate pe ţări şi universităţi pentru studii de master, doctorat şi rezindeţiat, în anul universitar 2008-2009 (anexa nr. 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
sevenbros
mesaj Jul 9 2008, 09:45
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inregistrat pe: 4-July 08
Membrul Nr.: 1,835

Spuneti-mi va rog,In cazul cind eu sunt pe loc in Romania , Care este procedura de inscriere si admitere la facultate (fara bursa)? Care sunt documentele insotitoare? In cazul pozitiv al incrierii la facultate, care este procedura, si ce documente sunt necesare pentru ca sa pot sa-mi deschid viza de student, si de unde sa le ridic si cit dureaza acest proces?

Va multumesc anticipat.
+Quote Post
anna
mesaj Jul 9 2008, 17:17
Trimis la #3

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(sevenbros @ Jul 9 2008, 10:45 AM) *

Spuneti-mi va rog,In cazul cind eu sunt pe loc in Romania , Care este procedura de inscriere si admitere la facultate (fara bursa)? Care sunt documentele insotitoare? In cazul pozitiv al incrierii la facultate, care este procedura, si ce documente sunt necesare pentru ca sa pot sa-mi deschid viza de student, si de unde sa le ridic si cit dureaza acest proces?

Va multumesc anticipat.

Ce inseamna "pe loc in Romania"? Pe locuri -- fiti gata, start!
Am frunzarit documentatia de mai sus si am gasit raspuns la toate intrebarile tale. Incearca si tu sa le citesti.
1. Procedura de inscriere la facultate: In documentatia de mai sus cauti lista cu facultatile disponibile,nr de locuri care le acorda fiecare Universitate in parte, apoi te gandesti bine unde ai terminat studiile liceale (si ai sa constati ca Elevii care au terminat un RM depun documentatia la Ambasada din Moldova, si cei ce au terminat in RO vor depune actele la Universitatile care si le-au ales). Asta e prima etapa. Anii trecuti s-a organizat inca o admitere la centrele din Iasi si Galati cam prin august, nu stiu daca si anul asta se va organiza.
Ce-a de-a doua etapa presupune actele care le gasesti in lista de acte anexata in documentatia de mai sus.
2.In cazul pozitiv al inscrierii la facultate? Ce inseamna, ca eu una nu a inteles sensul propozitiei. Daca e vorba doar de o simpla admitere citesti puntul 1 de mai sus, iar daca e vorba ca ai fost admis la o facultate din Romania, atunci cu felicitari, in momentul in care iti vei gasi numele cu elevii/studentii care au reusit vei afla si raspunsul la intrebarile: cum sa-mi ridic viza de la Ambasada RO din Chisinau si cum sa ajung "in orasul care tocmai mi l-am ales", iar cand ajungi in RO si ai sa ai multi colegi in situatia ta vei afla si raspunsul la intrebarea: cum sa-mi ridic permisul de sedere temporara pe teritoriul Romaniei.
+Quote Post
sevenbros
mesaj Jul 9 2008, 19:31
Trimis la #4

Nou pe BASA
*

Postari: 3
Inregistrat pe: 4-July 08
Membrul Nr.: 1,835

Anna, vreau sa-ti multumesc pentru raspuns. Dar pari cam agresiva, scriindu-mi raspunsul smile.gif

1)Eu la moment sunt in romania cu viza de vizita, asta am avut in vedere cind am zis "pe loc in Romania", si as vrea sa stiu daca pot sa depun dosarul de inscriere direct la universitatea care ma intereseaza? (Fara sa merg la Ambasada din Moldova, sau la centralele de la Iasi sau Galati.)
Ca sa formulez altfel: Pot sa merg direct la Universitate cu dosarul pentru admitere, sau nu?(Asta am avut in vedere), si care e procedura in acest caz.
2)Ok , intrebarea cu lista de documente nu mai e valabila-am gasit raspunsul.

Multumesc.
+Quote Post
victorh
mesaj Aug 3 2008, 16:51
Trimis la #5

Membru
**

Postari: 12
Inregistrat pe: 1-August 08
Membrul Nr.: 2,077

Onorati administratori si forumisti,
Sunt parintele unei candidate la admitere la studii in Romania.Locuim in Republica Moldova.
Fiica-mea a fost admisa la studii in Romania,dar,spre marele meu regret,a fost repartizata departe de bastina(jud.Alba).Mai sunt vre-o 450 de locuri libere rezervate pentru elevii basarabeni.Nu stiti,nu ati auzit - se poate transfera mai aproape de granitele R.Moldova ?
Multumesc pentru raspuns.

+Quote Post
Sashok
mesaj Aug 4 2008, 18:09
Trimis la #6

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

CITAT(victorh @ Aug 3 2008, 05:51 PM) *

Onorati administratori si forumisti,
Sunt parintele unei candidate la admitere la studii in Romania.Locuim in Republica Moldova.
Fiica-mea a fost admisa la studii in Romania,dar,spre marele meu regret,a fost repartizata departe de bastina(jud.Alba).Mai sunt vre-o 450 de locuri libere rezervate pentru elevii basarabeni.Nu stiti,nu ati auzit - se poate transfera mai aproape de granitele R.Moldova ?

In 1998 l-am transferat pe fratele meu de la Galati la Iasi, important sa aveti acceptul ambelor licee, daca e vorba de liceu. La facultate la fel e. E bursiera?
+Quote Post
victorh
mesaj Aug 5 2008, 07:20
Trimis la #7

Membru
**

CITAT(Sashok @ Aug 4 2008, 07:09 PM) *

In 1998 l-am transferat pe fratele meu de la Galati la Iasi, important sa aveti acceptul ambelor licee, daca e vorba de liceu. La facultate la fel e. E bursiera?

E bursiera.

Intre timp am intreprins urmatoarele actiuni:
1.Am fost sfatuit sa scriu un demers la adresa Directiei generale relatii externe a Ministerului Educatiei,Cercetarii si Tineretului.Insa pe site-ul edu.ro,unde am fost indemnat sa gasesc coordonatele acestei directii si a sefului ei . d-nei Luminita Matei , nu am gasit nici o adresa unde as putea sa ma adresez.
Nu ma puteti ajuta sa gasesc emailul Directiei generale relatii externe a Ministerului Educatiei,Cercetarii si Tineretului ?
2.Am scris un demers la adresa Consiliului de administratie al Colegiului "Petru Poni" din Onesti,jud.Bacau cu rugamintea de a solicita la Ministerul Educatiei , Cercetarii si Tineretului transferul fiicei noastre din jud.Alba la institutia respectiva.Am primit IMEDIAT un raspuns de la directorul Colegiului "Petru Poni" in care eram indrumat sa apelez la Inspectoratele scolare din judetele cu pricina ce ar putea solutiona doleanta mea.
3.Am rugat (prin mail) pe purtatorul de cuvant de la Inspectoratul scolar din judetul Bacau sa-mi comunice carei persoane din conducerea Inspectoratului scolar al Judetului Bacau sa ma adresez pentru a solutiona problema . Astept raspunsul.
4. Inspectoratul scolar din judetul Alba nu are site ! Nu am gasit nici o adresa electronica de contact,ci doar telefonul Inspectorului general ,caruia am de gand astazi sa-i sun.
Cu respect
Victor Hodorogea,invalid de gr.II (leucemie acuta),
str.Chisinau 12,ap.42,or.Straseni,Republica Moldova,tel.0 373 237 24187
victor1960muz@yahoo.com
+Quote Post
Sashok
mesaj Aug 5 2008, 09:04
Trimis la #8

Leader!

CITAT(victorh @ Aug 5 2008, 08:20 AM) *

1.Am fost sfatuit sa scriu un demers la adresa Directiei generale relatii externe a Ministerului Educatiei,Cercetarii si Tineretului.Insa pe site-ul edu.ro,unde am fost indemnat sa gasesc coordonatele acestei directii si a sefului ei . d-nei Luminita Matei , nu am gasit nici o adresa unde as putea sa ma adresez.
Nu ma puteti ajuta sa gasesc emailul Directiei generale relatii externe a Ministerului Educatiei,Cercetarii si Tineretului ?

Am gasit coordonatele astea:

Adresa: Str. Gen. Berthelot 28-30
Sector 1, 70738, Bucuresti
tel +40 (21) 310 4320;
+40 (21) 314 2680

http://www.guv.ro/guvernul/afis-minister.php?idmin=31

Din cate am inteles e vorba de liceu. Cand am facut eu transferul, l-am facut strict intre licee, n-am avut nevoia sa merg si la inspectorate, cred ca asta au facut deja liceele ca au anuntat inspectoratele. Important stiu ca trebuia acceptul derectorilor ambelor licee.
+Quote Post
victorh
mesaj Aug 5 2008, 21:13
Trimis la #9

Membru
**

Sashok,multumesc.

Intre timp zbuciumul meu "transferativ" a atins apogeul si s-a cotilit brusc spre un deznodamant deloc dorit de mine - totul a ramas pe loc...Asa dar:
1.Am scris un demers catre d-na Director general Direcţia Generală Relaţii Internaţionale şi Afaceri Europene Luminita MATEI care mi-a raspuns sa , citez : "...depuneti urgent o cerere in acest sens la Inspectoratul Scolar Judetean Iasi, care are responsabilitatea operarii acestor cereri."
2.Pe site-ul Inspectoratului Scolar Judetean Iasi n-am gasit nici un gram de adresa electronica,de aceea am sunat intr-acolo.Mi s-a spus pe un ton amabil,dar categoric ca trasferul este imposibil fiindca asa prevede art.cutare din cutarelul document.(Am consultat zisul document numit Metodologie ANEXA la OMECT nr.4538/2008 si OMAE nr._______/2008 unde Art.26 prevede "Transferul in primul si ultimul an de studii este interzis").Fara a sti continutul articolului in momentul discutiei i-am replicat functionarei (pe un ton cat mai calm posibil,desi totul in mine fierbea) ca fiica-mea inca nu-i eleva , si sunt o multime de locuri vacante si nu cer favoruri si privelegii , ci un transfer de la un colegiu (presupun cu profesori f.buni , cu traditii si renume pe potriva) la un alt colegiu (habar nu am ce profesori sunt acolo si cat sunt de zdravene traditiile si bunul nume al astuilalt ) , singurul avantaj pe care il are al doilea fata de primul este ca-i mai aproape de casa si buzunarul meu subtire nu se va subtia cu totul atunci cand voi dori sa-mi vizitez fiica sau ea va dori sa-si vada parintii . Dar...vantul bate - caravana trece . Mi s-a sugerat ca discutiile in continuare poarta un iz de "in zadar".Si gata.
3.Am sunat la Bucuresti sa raportez starea de lucruri d-nei Luminita MATEI,insa dumneaei era lipsa si secretara mi-a sugerat sa sun iarasi la Iasi si cercul s-a inchis si elanul meu s-a stins si nu mai stiu ce sa fac si ia-si scrie Presedintelui Basescu si Prim-ministrului Tariceanu si lui Corneliu Vadim Tudor si lui Ilie Ilascu si Papei de la Roma si Reginei Marii Britanii si...oricui ar putea sa faca o NIMICA TOATA - SA TRANSFERE O ELEVA DINTR-UN COLEGIU INTR-ALTUL MAI ALES CA ANUL DE INVATAMANT MAI ARE MULT PANA VA DEMARA. Trist ...
+Quote Post
Sashok
mesaj Aug 5 2008, 22:59
Trimis la #10

Leader!

CITAT(victorh @ Aug 5 2008, 10:13 PM) *

Sashok,multumesc.

Intre timp zbuciumul meu "transferativ" a atins apogeul si s-a cotilit brusc spre un deznodamant deloc dorit de mine - totul a ramas pe loc...Asa dar:
1.Am scris un demers catre d-na Director general Direcţia Generală Relaţii Internaţionale şi Afaceri Europene Luminita MATEI care mi-a raspuns sa , citez : "...depuneti urgent o cerere in acest sens la Inspectoratul Scolar Judetean Iasi, care are responsabilitatea operarii acestor cereri."
2.Pe site-ul Inspectoratului Scolar Judetean Iasi n-am gasit nici un gram de adresa electronica,de aceea am sunat intr-acolo.Mi s-a spus pe un ton amabil,dar categoric ca trasferul este imposibil fiindca asa prevede art.cutare din cutarelul document.(Am consultat zisul document numit Metodologie ANEXA la OMECT nr.4538/2008 si OMAE nr._______/2008 unde Art.26 prevede "Transferul in primul si ultimul an de studii este interzis").Fara a sti continutul articolului in momentul discutiei i-am replicat functionarei (pe un ton cat mai calm posibil,desi totul in mine fierbea) ca fiica-mea inca nu-i eleva , si sunt o multime de locuri vacante si nu cer favoruri si privelegii , ci un transfer de la un colegiu (presupun cu profesori f.buni , cu traditii si renume pe potriva) la un alt colegiu (habar nu am ce profesori sunt acolo si cat sunt de zdravene traditiile si bunul nume al astuilalt ) , singurul avantaj pe care il are al doilea fata de primul este ca-i mai aproape de casa si buzunarul meu subtire nu se va subtia cu totul atunci cand voi dori sa-mi vizitez fiica sau ea va dori sa-si vada parintii . Dar...vantul bate - caravana trece . Mi s-a sugerat ca discutiile in continuare poarta un iz de "in zadar".Si gata.
3.Am sunat la Bucuresti sa raportez starea de lucruri d-nei Luminita MATEI,insa dumneaei era lipsa si secre tara mi-a sugerat sa sun iarasi la Iasi si cercul s-a inchis si elanul meu s-a stins si nu mai stiu ce sa fac si ia-si scrie Presedintelui Basescu si Prim-ministrului Tariceanu si lui Corneliu Vadim Tudor si lui Ilie Ilascu si Papei de la Roma si Reginei Marii Britanii si...oricui ar putea sa faca o NIMICA TOATA - SA TRANSFERE O ELEVA DINTR-UN COLEGIU INTR-ALTUL MAI ALES CA ANUL DE INVATAMANT MAI ARE MULT PANA VA DEMARA. Trist ...

Dl Victor, i-mi pare rau ca asa stau lucrurile, de faptul ca in primul an si ultimul nu se fac transferuri e adevarat, dar cum ati spus si Dvs, fiica Dvs nu este inca eleva...eu in 1996 am intrat in Piatra Neamt la liceu, dar inainte cu o saptamina de a incepe scoala m-am transferat la Iasi, cu mici probleme dar pina la bun sfirsit am reusit.
Totusi o sansa ar fi sa luati legatura cu Directorul liceului unde doriti sa transferati fata, sigur ei stiu mai bine cum se procedeaza. Cei de la inspectorat, si mai ales din Moldova(Romaneasca) au ajuns sa nu ne pre iubeasca din motiv ca sunt prea multi basarabeni acolo, si sunt de toate felurile, si mai buni si mai rai ...
Iar partea a doua solutie sa lasati fata sa mearga la liceu un an acolo unde o intrat, din cate stiu eu, liceele mai decontau jumate din pretul biletelor la tren, si sa stiti ca in partea de est a romaniei lumea e mult mai deschisa la mine de cat in partea de vest, deci o puteti vedea si ca un avantaj. Daca tot peste un an nu se adapteaza, important sa aiba mediile bune, o s-o accepte orice liceu din tara, doar sa nu aiba Directorul ceva personal cu basarabenii, cum a fost la mine de la inceput smile.gif
+Quote Post
victorh
mesaj Aug 6 2008, 08:35
Trimis la #11

Membru
**

Sashok,Va sunt recunoscator pentru raspuns
+Quote Post
relaz
mesaj Aug 6 2008, 11:35
Trimis la #12

Nou pe BASA
*

Postari: 1
Inregistrat pe: 5-August 08
Membrul Nr.: 2,126

salut...spunetimi varog unde pot sa gasesc lista cu toti candidatii Republicii Moldova care au depus documentele la universitatile din Romania...ms mult
+Quote Post
Sashok
mesaj Aug 6 2008, 23:56
Trimis la #13

Leader!

CITAT(relaz @ Aug 6 2008, 12:35 PM) *

salut...spunetimi varog unde pot sa gasesc lista cu toti candidatii Republicii Moldova care au depus documentele la universitatile din Romania...ms mult

http://edu.ro/?
+Quote Post
anna
mesaj Aug 9 2008, 09:09
Trimis la #14

Membru avansat

Da, si eu am fost intr-un caz asemanator, doar ca m-am lasat pagubasa. Insa colega mea a reusit dar dupa un an. In concluzie, decat sa cheltuiti bani cu telefoane, sa mergeti sa va rugati de ei, sa pierdeti timp si nervi, lasa-ti-o sa mearga un an in Alba si dupa aia o transferati unde doriti, doar directorul din liceul care il alegeti sa acccepte acest transfer. O sugestie nu o transferati intr-un oras aglomerat, asa cum e Iasi, chiar daca e mai aproape de casa. Eu as sugera un liceu din Bacau, se face carte acolo. In facultate am avut colegi din Bacau care le dadeau ceata celor din Iasi.
+Quote Post
anna
mesaj Aug 9 2008, 09:28
Trimis la #15

Membru avansat

Problema e ca din moment ce a fost acceptata la studii intr-un oras, nu poate sa mai dea admitere si pentru alt oras intrucat mai sunt 450 locuri disponibile. E valabil pentru facultate, dar presupun ca si pt liceu. Noi cand am dat admiterea la facultate ni s-a spus clar ca sa ne gandim bine la ce facultate dam, ca nu se mai accept "schimbari" decat dupa un an.

Dar ar fi bine sa mai intrebati, poate se mai face o admitere si poate sunteti acceptati si in functie de rezultat mergeti in localitatea care va convine mai mult. Nu stiu daca e legal sa mai dai odata admiterea, am impresia ca dai o declaratie, dar poate s-a schimbat.
+Quote Post
victorh
mesaj Aug 10 2008, 07:02
Trimis la #16

Membru
**

Multumesc ,anna,pentru interventie.Intre timp lucrurile au evoluat intr-o directie prielnica noua smile.gif .Daca se va rezolva cu bine,promit sa Va povestesc amanunte.
+Quote Post
victorh
mesaj Aug 12 2008, 20:56
Trimis la #17

Membru
**

Pace tuturor,
Am promis ca voi reveni.De data asta (vezi #9) sunt in toane bune - transferul dorit de mine a fost facut !!!
Persoana din cadrul IJS Iasi care marti(5.08) mi-a spus ca transferul e cu neputinta de realizat , m-a sunat vineri (8.08) si mi-a reprosat ca de ce nu i-am spus ca am primit de la Bucuresti un mail prin care sunt sfatuit sa ma adresez la Iasi.Iaca!Na-ti-o franta ca ti-am dres-o! blink.gif Nici n-am putut deschide bine gura in timpul acelei discutii:transferul e imposibil si gata!!!Trece 2 zile si transferul se face!
Din pacate nu Va pot divulga numele persoanei , la care am apelat si nici nu stiu daca acea persoana a intervenit pentru a ma ajuta.Dar ceea ce mi-am propus s-a realizat si asta-i principalul.
Am reparat greseala care cu propria mana am comis-o:am bifat un numar mult prea mare de optiuni in lista de oferte (pentru a ne asigura ca ajungem in Romania cu orice pret) si nu am scris optiunile in ordinea descrescanda a preferintelor noastre,ci la intamplare(FIICA-MEA A FOST REPARTIZATA CHEAR IN COLEGIUL INSCRIS PRIMUL IN LISTA NOASTRA DE OPTIUNI) .
MA ADRESEZ CANDIDATILOR DIN ANUL URMATOR DE STUDII - SA TINETI CONT DE ACEASTA !
Multumesc celor care m-au ajutat si forumului care mi-a fost gazda ospitaliera.Va doresc bafta-n toate.
+Quote Post
radu_i
mesaj Sep 10 2008, 08:44
Trimis la #18

Nou pe BASA
*

Postari: 2
Inregistrat pe: 8-September 08
Membrul Nr.: 2,555

Buna,
Am un prieten din MD, care a absolvit acolo facultatea si masteratul iar acum ar dori sa se inscrie la doctorat in Ro, in coditiile Legii nr.299/2007. Rog niste informatii, daca este posibil acest lucru, si care sunt etapele de urmat. Deoarece el nu prea are acces la internet, m-a rugat pe mine sa ma interesez.
Multumesc anticipat
+Quote Post
anna
mesaj Sep 11 2008, 18:31
Trimis la #19

Membru avansat

CITAT(radu_i @ Sep 10 2008, 09:44 AM) *

Buna,
Am un prieten din MD, care a absolvit acolo facultatea si masteratul iar acum ar dori sa se inscrie la doctorat in Ro, in coditiile Legii nr.299/2007. Rog niste informatii, daca este posibil acest lucru, si care sunt etapele de urmat. Deoarece el nu prea are acces la internet, m-a rugat pe mine sa ma interesez.
Multumesc anticipat

Daca esti in Romania pot sa mergi direct la una din facultati si sa intrebi pt prietenul tau. Posibil sa fie niste locuri pt modoveni.
+Quote Post
radu_i
mesaj Sep 12 2008, 20:28
Trimis la #20

Nou pe BASA
*

Postari: 2
Inregistrat pe: 8-September 08
Membrul Nr.: 2,555

CITAT(anna @ Sep 11 2008, 07:31 PM) *

Daca esti in Romania pot sa mergi direct la una din facultati si sa intrebi pt prietenul tau. Posibil sa fie niste locuri pt modoveni.

Mersi Anna, e un raspuns foarte...inteligent. Singura universitate pe care o am la ,,indemana`` e Babes, iar acolo nu au locuri, cel putin nu in specialitatea care il intereseaza. Speram sa primesc unele raspunsuri fara sa fiu nevoit sa fac turul Romaniei dar se pare ca.... sad.gif ori las`...
+Quote Post

2 Pagini V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 22:26