IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> prelungire de scolaritate
besidedoor
mesaj Oct 9 2007, 15:05
Trimis la #1

Membru avansat

Grup: Membri
Postari: 56
Inregistrat pe: 8-October 07
Membrul Nr.: 559

salut la toata lumea ..
daca vrei sa iti prelungesti permisul de sedere ca student "prelugire de scolaritate" stiati ca va pune sa platiti 400 RON + 60$ TAXA CONSULARA?
Eu am innebunit cam mi-au spus aia de la politie.. Cine mai e in situatia asta sa posteze si alte pareri despre acest subiect ..

RESPECT !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Tanya
mesaj Oct 10 2007, 09:37
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Postari: 6
Inregistrat pe: 26-April 07
Membrul Nr.: 316

CITAT(besidedoor @ Oct 9 2007, 04:05 PM) *

salut la toata lumea ..
daca vrei sa iti prelungesti permisul de sedere ca student "prelugire de scolaritate" stiati ca va pune sa platiti 400 RON + 60$ TAXA CONSULARA?
Eu am innebunit cam mi-au spus aia de la politie.. Cine mai e in situatia asta sa posteze si alte pareri despre acest subiect ..

RESPECT !!

Salut.
Aceasta taxa de 400Ron a fost si pana acum, cel putin si anul trecut. Ca sa nu platesti aceasta taxa tb sa aduci o adeverinta ca esti de origine romana. Mai nou, anul acesta, sunt doua adeverinte tip la APS care se completeaza de catre secretariatul facultatii la care esti student. Daca esti bursier, automat in adeverinta esti trecut chiar in antet ca esti de origine romana. Daca nu esti bursier, ci la taxa (ca si mine de ex), atunci, secretara tb sa-ti completeze adeverinta tip pt studenti nebursieri in care sa mentioneze si faptul ca esti de origine romana ( o rogi frumos si se rezolva, eu asa am facut, i-am dus doar o copie dupa MO partea III, cum ca am aparut acolo dupa verificarea actelor depuse pt cetatenie, desi asta nimic nu demonstreaza.)
Si in acest caz iti ramane sa achiti doar aia 60$.

Succes.
Tanya
+Quote Post
edera
mesaj Oct 10 2007, 09:38
Trimis la #3

Neinregistrat

Nu este adevarat.Daca vrei sa-ti prelungesti permisul de munca pe baza de studii, nu trebuie dacat sa achiti taxa de scolarizare pentru un an de zile si sa achiti numai suma de 60$, daxa de viza.Eu asa am facut si am deja dosarul in lucru pentru al 2-lea an.
+Quote Post
besidedoor
mesaj Oct 10 2007, 12:23
Trimis la #4

Membru avansat

Postari: 56
Inregistrat pe: 8-October 07
Membrul Nr.: 559

Vad ca veniti cu pareri diferite si banuiesc din orase diferite asta ma face sa cred ca sunt niste idioti si nu respecta legea sau ma rog cine o respecta?
Cei de la politie mi-a spus daca nu vrei sa platesti te duci inpoi la secretariat si acolo iti scrie alta cere in care sa treaca ca repeti anul (an complementar )si am platit + 60 $
Stiu persoane care nu plateste nici macar aia 60$ nimic.. isi depunde dosarul numai...
zic de astia care mai sunt in situatia mea cu prelungire de scolaritate

RESPECT !!!
+Quote Post
anna
mesaj Oct 10 2007, 13:16
Trimis la #5

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(besidedoor @ Oct 9 2007, 04:05 PM) *

salut la toata lumea ..

RESPECT !!

Sincer sa fiu nu stiu cum e acum (adica anul acesta) pentru ca legile se schimba de la an la an(pardon de la luna la luna).Eu anul trecut fiind la cu taxa pregatisem suma de 400 ron pe care nici nu ma asteptasem sa mi se spuna ca daca ii aduc o adeverinta de la secretariat de la facultatea la care eram (si cum aveam si o secretara draguta, inteleapta si informata in ceea ce priveste drepturile basarabenilor-mi-a dat acea adeverinta fara sa-i aduc nu stiu ce dovezi) ma vor scuti de aceasta taxa.Nu sunt sigura ca m-ar fi scutit si in cel de-al doilea an.ATENTIE MARE:cei de la politie mi-au spus ca de acest drept beneficiem doar 1 an (probabil primul).Deaceea ati si fost derutati banuiesc.Poate lucrurile s-au mai schimbat in timp....

CITAT(edera @ Oct 10 2007, 10:38 AM) *

Nu este adevarat.Daca vrei sa-ti prelungesti permisul de munca pe baza de studii, nu trebuie dacat sa achiti taxa de scolarizare pentru un an de zile si sa achiti numai suma de 60$, daxa de viza.Eu asa am facut si am deja dosarul in lucru pentru al 2-lea an.

Vroiam sa te intreb despre ce permis de munca e vorba?Ai fost, esti angajata la vreo firma cu jumatate de norma in baza de student? Sau ai gresit cand ai scris, presupun, in graba.
+Quote Post
iulia
mesaj Oct 11 2007, 15:21
Trimis la #6

Nou pe BASA
*

Postari: 4
Inregistrat pe: 1-September 07
Membrul Nr.: 505

daca repeti anul trebuie sa platesti cei 400 RON, nu mai esti scutit. vezi in legislatie
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd January 2020 - 08:21