IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Cetateni moldoveni cu songiorno din Italia, cat pot sta in Romania?
XXX
mesaj Aug 6 2007, 17:00
Trimis la #1

Membru avansat

Grup: Membri
Postari: 38
Inregistrat pe: 3-March 06
Membrul Nr.: 4

Buna,
Stie cineva, cetateni din rep. Moldova cu songiorno Italian cat pot sa se afle pe teritoriul Romaniei fara ca sa deschida viza la ambasada Romaniei?
Si daca stie cineva numarul verde sau ala de 4 cifre al vamei.
Multumesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
anna
mesaj Aug 8 2007, 11:12
Trimis la #2

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(XXX @ Aug 6 2007, 06:00 PM) *

Buna,
Stie cineva, cetateni din rep. Moldova cu songiorno Italian cat pot sa se afle pe teritoriul Romaniei fara ca sa deschida viza la ambasada Romaniei?
Si daca stie cineva numarul verde sau ala de 4 cifre al vamei.
Multumesc

Da...ce exista o restrictie?!!!!!!!!Mai...sa fie!!!!!!!!!S-au ajuns!!!!!!!!!
+Quote Post
XXX
mesaj Aug 14 2007, 09:56
Trimis la #3

Membru avansat

CITAT(anna @ Aug 8 2007, 12:12 PM) *

Da...ce exista o restrictie?!!!!!!!!Mai...sa fie!!!!!!!!!S-au ajuns!!!!!!!!!

De ce? Ce ai cu ei? sad.gif
+Quote Post
anna
mesaj Aug 15 2007, 09:15
Trimis la #4

Membru avansat

CITAT(XXX @ Aug 14 2007, 10:56 AM) *

De ce? Ce ai cu ei? sad.gif

Nu stiu ce-ai vrut sa spui cu "ei"?Eu m-am referit la faptul ca mi se pare aberant sa ceri permisiunea sa stai in Romania din moment ce ai songiorno, doar ambele tari sunt in UE.Te afli legal in unul dintre statele membre, dar asta e doar parerea mea....
Acum ce-i ce au pemise de sedere permanente pe teritoriul Romaniei pot merge si sta intr-un alt stat din UE (tratament egal cu romanii), tu de ce n-ai putea sa stai in Romania cu songiorno cat iti permite valabilitatea actului?
+Quote Post
XXX
mesaj Aug 16 2007, 13:58
Trimis la #5

Membru avansat

CITAT(anna @ Aug 15 2007, 10:15 AM) *

Nu stiu ce-ai vrut sa spui cu "ei"?Eu m-am referit la faptul ca mi se pare aberant sa ceri permisiunea sa stai in Romania din moment ce ai songiorno, doar ambele tari sunt in UE.Te afli legal in unul dintre statele membre, dar asta e doar parerea mea....
Acum ce-i ce au pemise de sedere permanente pe teritoriul Romaniei pot merge si sta intr-un alt stat din UE (tratament egal cu romanii), tu de ce n-ai putea sa stai in Romania cu songiorno cat iti permite valabilitatea actului?

Pentru ca U.E. si Schengen sunt dou chestii diferite, deci cu permis de sedere in Italia nu poti merge prin tot U.E. wink.gif ca informatie, si cu permis de sedere in U.E.(Romania ex.) nu poti merge prin tot Schengen-u.
+Quote Post
anna
mesaj Aug 20 2007, 11:10
Trimis la #6

Membru avansat

Öèòàòà(XXX @ Aug 16 2007, 02:58 PM) *

Pentru ca U.E. si Schengen sunt dou chestii diferite, deci cu permis de sedere in Italia nu poti merge prin tot U.E. wink.gif ca informatie, si cu permis de sedere in U.E.(Romania ex.) nu poti merge prin tot Schengen-u.

Daca esti mai informat cu privire la statele care-ti permit sederea fara restrictii(sau cu mai putine restrictii), te rog sa ne informezi si pe noi.E bine totusi de stiut.
Sunt sigura ca unele state isi impun propriile reguli.Dar m-am referit la faptul ca poti merge prin UE (restrictii Schengen) cu permis de sedere (atentie: permis permanent, nu temporar), nu stiu cat poti sa stai cu acest permis intr-una din tarile membre UE.Ceea ce nu mi-e clar e faptul ca italienii va dau songiorno dar nu stiu pe ce perioada si nu stiu ce va este permis cu acest act.
Mai explic odata:in Romania se da permis dar de 2 tipuri:unul ai ce face cu el dar cu celalalt nu-ti permite decat sa stai pe teritoriul Romaniei.
+Quote Post
XXX
mesaj Aug 23 2007, 09:00
Trimis la #7

Membru avansat

CITAT(anna @ Aug 20 2007, 12:10 PM) *

Daca esti mai informat cu privire la statele care-ti permit sederea fara restrictii(sau cu mai putine restrictii), te rog sa ne informezi si pe noi.E bine totusi de stiut.
Sunt sigura ca unele state isi impun propriile reguli.Dar m-am referit la faptul ca poti merge prin UE (restrictii Schengen) cu permis de sedere (atentie: permis permanent, nu temporar), nu stiu cat poti sa stai cu acest permis intr-una din tarile membre UE.Ceea ce nu mi-e clar e faptul ca italienii va dau songiorno dar nu stiu pe ce perioada si nu stiu ce va este permis cu acest act.
Mai explic odata:in Romania se da permis dar de 2 tipuri:unul ai ce face cu el dar cu celalalt nu-ti permite decat sa stai pe teritoriul Romaniei.

Salut,
nu stiu exact care este situatia altor tari, iti zic sigur, ca avind permis de sedere in Italaia(e timporar) poti sta in orice stat din UE nu mai mult de 3 zile, cu unile exceptii, ex. in Romania se poate sta 90 de zile.
Am zis ceia ce stiu.
Referitor la UE si Schenghen, uite chiar acum mam uitat, si totusi nu este exact acelas lucru.
Schengen este o conventie intre mai multe tari.

Harta Schengen:
IPB Imagine

Membri Schengen
* 14 June 1985 - Belgium, France, West Germany, Luxembourg, Netherlands
* 3 October 1990 - (German reunification brings in the former East Germany)
* 27 November 1990 - Italy
* 25 June 1992 - Portugal, Spain
* 6 November 1992 - Greece NB : Greece implemented incompletely the agreement and requires a different visa for citizens of the former Yugoslav Republic of Macedonia because of the name-conflict between the two countries.
* 28 April 1995 - Austria
* 19 December 1996 - Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden, or the Nordic countries. Through the Nordic Council, they have an even more permissive agreement on internal movement of persons.
* 29 May 2000 - Republic of Ireland, United Kingdom (both countries limited membership only)
* 1 May 2004 - Cyprus, Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Malta, Poland, Slovakia, Slovenia
* 16 October 2004 - Switzerland (ratified by referendum on 5 June 2005)
* 1 January 2007 - Bulgaria, Romania

UE:
IPB Imagine

Deci cu Viza Schengen iti da drept sa circuli in tot spatiul Schengen(atentie Viza), si UE este un spatiu unde un cetatean UE poate circula in tot spatiul acesta doar cu buletinul sau pasaportul.

P.S.: Permisul de sedere nu este nici Viza, nici buletin, asa ca ficare stat isi creaza legile lui pt cetateni cu permisuri.
+Quote Post
besidedoor
mesaj Oct 11 2007, 09:41
Trimis la #8

Membru avansat

Postari: 56
Inregistrat pe: 8-October 07
Membrul Nr.: 559

Si daca am permis de sedere in austria temporar ( ca am sotul acolo ) si in romania am permis de sedere tot temporar ... dupa ce expira permisul din romania ce inseamna ca numai am voie sa vin romania sau cate zile ,luni se da voie sa stai care e procedura in cazul asta ?

RESPECT !!
+Quote Post
Sashok
mesaj Oct 11 2007, 11:37
Trimis la #9

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

CITAT(besidedoor @ Oct 11 2007, 10:41 AM) *

Si daca am permis de sedere in austria temporar ( ca am sotul acolo ) si in romania am permis de sedere tot temporar ... dupa ce expira permisul din romania ce inseamna ca numai am voie sa vin romania sau cate zile ,luni se da voie sa stai care e procedura in cazul asta ?

RESPECT !!

Practica arata ca poti sta atit timp cat mai este valabil permisul din Austria.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd January 2020 - 06:35