IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Avem vecini. Cum procedam?
Dan
mesaj Jan 29 2008, 22:54
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inregistrat pe: 25-January 08
Membrul Nr.: 819

In mod clar, Republica Moldova, la fel ca alte state, are vecini despre care spunem ca sunt prieteni si vecini despre care avem suficiente retineri. De cele mai multe ori, atitudinea de retinere este bazata pe necunoastere si mai ales pe evenimente din trecut. In mod cert, nu avem dreptul de a uita, insa prezentul trebuie sa fie altfel. Cata timp priveam spre vest, din Ardeal, inainte de 1989 ma temeam de "ungurii care doresc sa ne ia Ardealul". Am descoperit ca dincolo de propaganda comunista lucrurile statea putin diferit. Pasiunile unora nu sunt situatii generale.
La fel se intampla si in Republica unde Transnistria locuita de moldoveni nu apartine Moldovei. Ce solutii avem in astfel de situatii? Cum reusim sa influentam mesul istoriei in politica interna a Republicii Moldova, in relatia cu vecinii?
Sunt curios sa vad opiniile voastre.
Dan
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
jojo
mesaj Mar 19 2008, 22:43
Trimis la #2

Membru
**

Postari: 12
Inregistrat pe: 27-February 08
Membrul Nr.: 951

CITAT(Dan @ Jan 29 2008, 10:54 PM) *

In mod clar, Republica Moldova, la fel ca alte state, are vecini despre care spunem ca sunt prieteni si vecini despre care avem suficiente retineri. De cele mai multe ori, atitudinea de retinere este bazata pe necunoastere si mai ales pe evenimente din trecut. In mod cert, nu avem dreptul de a uita, insa prezentul trebuie sa fie altfel. Cata timp priveam spre vest, din Ardeal, inainte de 1989 ma temeam de "ungurii care doresc sa ne ia Ardealul". Am descoperit ca dincolo de propaganda comunista lucrurile statea putin diferit. Pasiunile unora nu sunt situatii generale.
La fel se intampla si in Republica unde Transnistria locuita de moldoveni nu apartine Moldovei. Ce solutii avem in astfel de situatii? Cum reusim sa influentam mesul istoriei in politica interna a Republicii Moldova, in relatia cu vecinii?
Sunt curios sa vad opiniile voastre.
Dan

Noi nu reusim nimic!!! Si n-o sa reusim niciodata!!! Soarta noastra e in mainele unor baieti destepti!ex Putin!!!!!!! romania si ucraina sunt neputincioase! Nu au nici un drept la replica!!! Tu nu vezi ca romania(tzara ta) e in acelasi GLOD, ti-o zic eu care am oleaca de timp de cand-s in Bucharest, fugiti in occident cat va tzin picioarele!!!
+Quote Post
edera27
mesaj Mar 20 2008, 08:34
Trimis la #3

Nou pe BASA
*

Postari: 5
Inregistrat pe: 8-December 07
Membrul Nr.: 681

"Sa nu ne punem rau cu vecinii", este o vorba pe care am auzit-o de la bunici.Din pacate, insa, noi tocmai asta am facut-o.ni s-a intins o mana, si ma refer la Romania, iar noi n-ma stiut decat sa-i privim de sus (desi n-aveam nici un motiv), i-am privit cu reticienta si neancrezatori.
Sunt de 9 ani in Romania, am muncit extrem de mult, si poate ca rezultatul de care ma bucur astazi il puteam obtine in 5 ani. Nu romanii au fost cei care mi-au pus piedica, ci comportamentul conationalilor mei. Am muncit si astazi Romania ma rasplateste. eu inca mai cred ca pentru noi Romania, ca si vecina, ne poate schimba favorabil viitorul.
+Quote Post
Sandutza
mesaj Oct 28 2008, 20:31
Trimis la #4

Membru
**

Postari: 11
Inregistrat pe: 27-October 08
Membrul Nr.: 3,037

CITAT(jojo @ Mar 19 2008, 10:43 PM) *

Noi nu reusim nimic!!! Si n-o sa reusim niciodata!!! Soarta noastra e in mainele unor baieti destepti!ex Putin!!!!!!! romania si ucraina sunt neputincioase! Nu au nici un drept la replica!!! Tu nu vezi ca romania(tzara ta) e in acelasi GLOD, ti-o zic eu care am oleaca de timp de cand-s in Bucharest, fugiti in occident cat va tzin picioarele!!!

Romania nu este neputincioasa!!
Si, auzi tu, cu mentalitatea asta a ta de "tzara ta" si "gloduri"nu o sa ajungi departe,tocmai asta e motivu ca generalizezi tu ca nu o sa reusim nimic si niciodata,asta ne duce in jos.
Sunt si eu de mult timp in Bucuresti nu in "Bucharest"cum spui tu jojo ,si sa fugi tu spre rasarit cat te tzin picioarele ca aici sigur nu tie locul.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 16th November 2018 - 19:00