IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Acte necesare pentru cet. moldoveni, pentru permis de munca in Romania.
Sashok
mesaj Jul 26 2006, 14:08
Trimis la #1

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

Documentele necesare pentru obţinerea permisului de muncă de TIP A pentru străinii a căror perioadă de detaşare încetează şi cărora NU le-a fost necesară obţinerea vizei pentru alte scopuri

Permis de muncă de tip A (lucrători permanenţi) - dă dreptul titularului să fie încadrat în muncă pe baza contractului individual de muncă pe o perioadă de cel mult 12 luni, cu posibilitatea prelungirii pe noi intervale de până la 12 luni, la o singură persoană fizică sau juridică din România ori la o reprezentanţă, sucursală sau filială din România a unei persoane juridice cu sediul în străinătate.
Documentaţia de mai jos este necesară pentru străinii cărora le-a încetat perioada de detaşare şi care doresc să fie încadraţi în muncă în România.
Documentele necesare pentru obţinerea permisului de muncă de tip A pentru străinii a căror perioadă de detaşare încetează şi cărora NU le-a fost necesară obţinerea vizei pentru alte scopuri
Pentru obţinerea permisului de muncă de tip A, angajatorul va depune:

1. Dosar de carton cu şină care să aibă înscris numele angajatorului şi datele de identificare ale acestuia;
2. Împuternicire din partea societăţii - angajatorul poate fi reprezentat printr-un salariat încadrat pe durată nedeterminată cu normă întreagă, cu atribuţii de reprezentare a angajatorului în raporturile cu terţii (caz în care împuternicirea trebuie însoţită de copia contractului individual de muncă), printr-o societate de consultanţă juridică sau prin avocat, potrivit legii.
3. Cerere motivata privind necesitatea încadrării în muncă a străinului (cere tip) - Cererea se completează cu antetul societăţii angajatoare şi se tehnoredactează;
4. Copia actului constitutiv al societăţii comerciale sau, după caz, a actului de înfiinţare a persoanei juridice, copia certificatului de înmatriculare la oficiul registrului comerţului, pentru angajatorul persoană juridică, respectiv copia actului de identitate şi, după caz, a autorizaţiei sau a altui document legal care atestă exercitarea unei activităţi ori profesii independente, pentru angajatorul persoană fizică;
5. Cererea străinului pentru eliberarea permisului de muncă;
6. Fişa personală (formular tipizat)
7. Documentul de trecere a frontierei, valabil, al străinului, în copie şi în original;
8. Copia actului de studii necesar pentru încadrarea în funcţia sau în meseria pentru care se solicită eliberarea permisului de muncă, tradus în limba română şi legalizat de notarul public; diplomele, certificatele şi titlurile ştiinţifice eliberate în străinătate, în sistemul de învăţământ, vor fi însoţite de atestatul de recunoaştere eliberat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, în condiţiile prevăzute de legislaţia în domeniu;
9. Copiile documentelor care atestă pregătirea profesională obţinută în afara sistemului de învăţământ sau, după caz, care atestă experienţa profesională, traduse şi legalizate, însoţite, după caz, de copia atestatului de recunoaştere a pregătirii profesionale, emis de Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei;
10. Certificatul de cazier judiciar din ţara de origine sau de domiciliu a străinului ori alt document cu aceeaşi valoare juridică, eliberat de autorităţile acelui stat, tradus în limba română şi legalizat de notarul public, din care să rezulte că străinul nu are antecedente penale;
11. Actul medical de atestare a stării de sănătate, eliberat de instituţiile medicale competente, potrivit prevederilor legale, din care să rezulte că străinul este apt pentru a fi încadrat în muncă;
12. Două fotografii tip B.I.;
13. Permisul de şedere temporară, în copie şi în original, pentru categoriile de străini prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. cool.gif - e) din lege.

Cererea pentru eliberarea permisului de muncă se soluţionează în termen de 10 zile lucrătoare de la data înregistrării dosarului.
La eliberarea permisului de muncă angajatorul va prezenta dovada achitării tarifului de 200 de euro, echivalentul în lei, pentru eliberarea permiselor de muncă a căror perioadă de valabilitate este de cel puţin 9 luni, respectiv echivalentul în lei a 20 euro pentru fiecare lună de valabilitate, pentru permisele de muncă eliberate pentru perioade mai mici de 9 luni şi a comisionului de 2% din valoarea tarifului, echivalentul în lei, raportat la cursul oficial al Băncii Naţionale a României la data efectuării plăţii. Tariful de 200 de euro, echivalentul în lei, se achită în contul 20360150, iar comisionul din valoarea tarifului, echivalentul în lei, se achită în contul 20330108, la Trezoreria de reşedinţă a firmei. Pe documentele prin care au fost achitate tariful şi comisionul pentru eliberarea permiselor de muncă unităţile Trezoreriei Statului vor confirma, prin semnătură şi ştampilă, încasarea sumelor respective în conturile corespunzătoare de venituri ale bugetului de stat. Pe documentele care dovedesc achitarea tarifului şi comisionului vor fi menţionate: numele societăţii angajatoare şi numele străinului care urmează să fie angajat.

În termen de 10 zile de la data eliberării permisului de muncă, angajatorul are obligaţia să încheie contract individual de muncă pe durată determinată cu străinul, numai pe perioada de valabilitate a permisului de muncă.
Angajatorul are obligaţia să înregistreze contractul individual de muncă încheiat pe durată determinată cu salariatul străin la inspectoratul teritorial de muncă, în termenul prevăzut de lege.
În termen de 7 zile de la data încadrării în muncă cu contract individual de muncă pe durată determinată, străinul are obligaţia să se prezinte la Autoritatea pentru străini pentru a solicita acordarea permisului de şedere temporară în România.
Permisul de muncă este valabil 12 luni, pentru continuarea activităţii fiind necesară prelungirea permisului de muncă. Cererea pentru prelungirea permisului se depune de către angajator la OMFM cu cel mult 45 de zile înainte de data expirării duratei de valabilitate a permisului de muncă, dar nu mai târziu de 10 zile înainte de data expirării duratei de valabilitate a permisului de muncă (click - vezi articol Prelungire permise de muncă).
Programul cu publicul al Serviciului Permise de Munca este urmatorul:
Depuneri: avize, permise de munca - luni si joi la sediul OMFM, Etaj 2, camera 151, orele 9-16.
Eliberare: avize, permise de munca - marti si vineri camera 271, etaj 3, orele 9-16.
Informaţii suplimentare la telefon: 021.315.50.64

Date actualizate pentru:
Cadrul legal
Obtinerea permisului de munca

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Basa
mesaj Jul 24 2007, 11:09
Trimis la #2

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

A scris Anna:

S-au schimbat fratilor cu permisele de munca!!!!Acum aceste permise se solutioneaza de catre Oficiul Roman pentru Imigrari si nu de OMFM cum era pana acum, si un pic sunt schimbate actele care trebuiesc depuse si modalitatea de acordare a acestui permis de munca.Ma refer la persoanele care nu sunt casatorite cu cetateni romani si care vor sa se integreze in munca cu permis de munca.Sar putea ca in baza acestiu permis sa se acorde si permisul permanent, dar asta e in discutii.
Apropo, intrebare pt administator, cum functioneaza acest site?Ca uite eu nu stiu cum as putea sa dau niste raspunsuri la intrebarile celorlati utilizatori.Imi dai si mie niste instructiuni?
+Quote Post
anna
mesaj Jul 24 2007, 13:47
Trimis la #3

Membru avansat

Grup: Membri
Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(Basa @ Jul 24 2007, 12:09 PM) *

A scris Anna:

S-au schimbat fratilor cu permisele de munca!!!!Acum aceste permise se solutioneaza de catre Oficiul Roman pentru Imigrari si nu de OMFM cum era pana acum, si un pic sunt schimbate actele care trebuiesc depuse si modalitatea de acordare a acestui permis de munca.Ma refer la persoanele care nu sunt casatorite cu cetateni romani si care vor sa se integreze in munca cu permis de munca.Sar putea ca in baza acestiu permis sa se acorde si permisul permanent, dar asta e in discutii.
Apropo, intrebare pt administator, cum functioneaza acest site?Ca uite eu nu stiu cum as putea sa dau niste raspunsuri la intrebarile celorlati utilizatori.Imi dai si mie niste instructiuni?

Scuze, n-am observat ca mesajul era din 2006 smile.gif si ca mai jos erau schimbarile care au aparut din iunie 2007.Am fost mai...grabita!!! biggrin.gif
+Quote Post
Marina
mesaj Aug 19 2007, 23:38
Trimis la #4

Nou pe BASA
*

Postari: 6
Inregistrat pe: 17-August 07
Membrul Nr.: 476

salut.
vreu sa aflu mai multe detalii privind permisul de munca...

eu pana acum am stat in ro pe paza permisului de sedere temporara pt studii (expira in octombrie 2007). vara aceasta am terminat facultatea si vreau sa ma angajez. nu stiu cu ce sa incep : viza sau permis..... permisul de munca de unde il obtin? am vazut ca s-au schimbat multe chestii, as vrea si adresa si ce acte imi sunt necesare....
Va rog frumos sa ma ajutati, orice informatie imi va fi de folos
Multumesc
Marina
+Quote Post
anna
mesaj Aug 20 2007, 08:31
Trimis la #5

Membru avansat

CITAT(Marina @ Aug 20 2007, 12:38 AM) *

salut.

eu pana acum am stat in ro pe paza permisului de sedere temporara pt studii (expira in octombrie 2007). vara aceasta am terminat facultatea si vreau sa ma angajez. nu stiu cu ce sa incep : viza sau permis..... permisul de munca de unde il obtin? am vazut ca s-au schimbat multe chestii, as vrea si adresa si ce acte imi sunt necesare....
Multumesc
Marina

Toate informatiile cu privire la permise de munca le gasesti pe site-ul http://aps.mai.gov.ro/
dar tr sa te grabesti ca dureaza.Ce nu-ti va fi clar intreaba tot pe forum
+Quote Post
Sashok
mesaj Aug 20 2007, 10:18
Trimis la #6

Leader!

CITAT(Marina @ Aug 20 2007, 12:38 AM) *

salut.

Multumesc
Marina

http://www.basa.ro/forum/index.php?showtopic=173

Aici parca scrie, de atunci s-a desfiintat oficiul ala pt straini, si se numeste altfel, dar in general procedura e cam la fel, din cate stiu eu.
+Quote Post
Marina
mesaj Aug 20 2007, 14:46
Trimis la #7

Nou pe BASA
*

merci de info
nu e chiar la fel procedura... au schimbat multe chestii.... Eu aveam dosarul de acte pregatit dupa legislatia veche dar n-am putut sa -l depun din cauza diplomei de studii de liceu ca nu era eliberata in ro si necesita recunoastere bla bla....si dura prea mult. am asteptat sa termin cu facultatea si intre timp s-au schimbat si legile sad.gif
plus ca inainte dura 2 sapt sa obtii permisul de munca, acum dureaza 30 de zile.... sad.gif
Am trecut azi pe acolo si am inteles ca exista sanse s isa respinga dosarul.... mi-e cam teama si de chestia asta...cine stie ce li se nazare, k in MD nu am nici un chef sa ma intorc sad.gif(
+Quote Post
Sashok
mesaj Aug 21 2007, 08:50
Trimis la #8

Leader!

CITAT(Marina @ Aug 20 2007, 03:46 PM) *

merci de info
nu e chiar la fel procedura... au schimbat multe chestii.... Eu aveam dosarul de acte pregatit dupa legislatia veche dar n-am putut sa -l depun din cauza diplomei de studii de liceu ca nu era eliberata in ro si necesita recunoastere bla bla....si dura prea mult. am asteptat sa termin cu facultatea si intre timp s-au schimbat si legile sad.gif
plus ca inainte dura 2 sapt sa obtii permisul de munca, acum dureaza 30 de zile.... sad.gif
Am trecut azi pe acolo si am inteles ca exista sanse s isa respinga dosarul.... mi-e cam teama si de chestia asta...cine stie ce li se nazare, k in MD nu am nici un chef sa ma intorc sad.gif(

Buna,
scriene te rog si noua ce schimbari au mai facut, poate fi de folos altor cetateni wink.gif
+Quote Post
anna
mesaj Aug 21 2007, 12:17
Trimis la #9

Membru avansat

CITAT(Marina @ Aug 20 2007, 03:46 PM) *

merci de info

Sa stii ca lucrurile nu s-au schimbat prea mult...si inainte cand te duceai cu un dosar, deseori nu ti-l primeau, gaseau ei ceva, si plus ca nici nu te bagau in seama.Pe site scria ca dureaza 2 sapt, dar putea sa dureze si mai mult, deaceea au si aparut nemultumiri, si au si schimbat institutia.
In rest ce sa-ti spun, incearca!!!!
+Quote Post
Marina
mesaj Aug 23 2007, 10:06
Trimis la #10

Nou pe BASA
*

Dar mie mi se pare destul de diferita lista de acte....Eu nu am putut sa-mi fac permisul de munca anul trecut doar din cauza super-diplomei mele de Bac eliberata in Moldova. Acum cand am diploma din Romania, ghinion...s-a schimbat una alta si mai am de alergat. va zic eu ca nu e chiar asa de usor. Cei la care vreau sa ma angajez sunt foarte draguti cu mine si alearga peste tot. Mai rar gasesti pe cineva sa faca asta. Altii mi-ar fi zis de la inceput "da du-te tu cu problemele tale ca-mi gasesc pe altu' imediat..."

Mai jos e lista de acte necesare pentru autorizatia de munca:

1. cerere motivata

2. Dovada imputernicirii - salariat incadrat cu contract individual de munca
pe durata nedeterminata cu norma intreaga, cu atributii de reprezentare a
angajatorului in raporturile cu tertii, printr-o societate de consultanta
juridica sau prin avocat, potrivit legii.

3. Actul constitutiv al societatii comerciale sau, dupa caz, actul de
infiintare a persoanei juridice, precum si certificatul de inmatriculare la
oficiul registrului comertului, in copie si in original.

4. Certificatul constatator emis de oficiul registrului comertului, din care
sa rezulte ca nu s-au operat cereri de inscriere de mentiuni referitoare la
existenta unei hotarari judecatoresti definitive pentru savarsirea de
infractiuni de catre asociatul unic sau, dupa caz, de asociati, in legatura
cu activitatea pe care o desfasoara sau la declararea starii de faliment.

5. Scrisoarea prin care se atesta bonitatea angajatorului, eliberata de
banca la care acesta are deschis contul, realizata pe baza indicatorilor
economico-financiari la 31.12.

6. Certificatul de atestare fiscala emis de administratia finantelor
publice in a carei raza teritoriala angajatorul isi are sediul social,
privind achitarea la zi a obligatiilor catre bugetul de stat.

7. Adeverinta eliberata de agentia pentru ocuparea fortei de munca in a
carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul, cu privire la forta de
munca disponibila pentru locul de munca vacant comunicat de angajator
potrivit dispozitiilor legale.

8. Fisa postului, organigrama cu precizarea functiilor ocupate si vacante.

9. Dovada publicarii anuntului pentru ocuparea postului vacant intr-un
cotidian de larga circulatie.

10. Copia procesului verbal intocmit in urma selectiei realizate pentru
ocuparea posturilor vacante.

11. Curriculum vitae al strainului si doua fotografii tip 3/4 ale strainului.

12. Copia actului de studii necesar pentru incadrarea in functia sau in
meseria pentru care se solicita eliberarea autorizatiei de munca, tradus si
supralegalizat in conditiile legii.

13. Atestatul de recunoastere eliberat de Ministerul Educatiei, Cercetari si
Tineretului.

14. Copiile documentelor care atesta pregatirea profesionala obtinuta in afara sistemului de invatamant sau, dupa caz, care atesta experienta
profesionala, traduse si supralegalizate in conditiile legii.

15. Copia documentului de trecere a frontierei, valabil, al
strainului/permisului de sedere in Romania.

16. taxa consulara de cerere 3RON si taxa timbru extrajudiciar 1RON
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 16th November 2018 - 19:00