IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Documentele pentru obtinerea permisului de sedere in scop de munca
Basa
mesaj Jul 9 2007, 09:15
Trimis la #1

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

Documentele pentru obtinerea permisului de sedere in scop de munca

Solicitanţii sunt obligaţi să depună cererile de prelungire a dreptului de şedere temporară, cu cel tirziu la data incetarii dreptului de sedere, la formaţiunile teritoriale ale Oficiul Roman pentru Imigrari de la locul de reşedinţă.

(1) Străinilor intraţi în România în scopul angajării în muncă li se prelungeşte dreptul de şedere temporară, dacă:
a) prezintă autorizatia de muncă valabila, eliberat de Oficiul Roman pentru Imigrari;
cool.gif prezintă contractul individual de muncă vizat de inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază îşi are sediul angajatorul;
c) salariul înscris în contractul individual de muncă este cel puţin la nivelul salariului mediu pe economie.
d) documentul de trecere a frontierei de stat , in original si in copie;
e) certificatul medical eliberat de o institutie sanitara publica sau privata, din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune in pericol sanatatea publica ;
f) dovada spatiului de locuit;
g) asigurarea mijloacelor de intretinere la nivelul salariului minim garantat in plata pentru intreaga perioada inscrisa in viza;
l) 2 foto tip pasaport
m) certificat de cazier juridic;
n) certificatul de atestare fiscala actualizat, dacă între data înregistrării cererii pentru obţinerea avizului favorabil şi data înregistrării cererii pentru eliberarea permisului de muncă au trecut mai mult de 60 de zile.

(2) Dreptul de şedere temporară se prelungeşte pentru o perioadă cu cel mult 30 de zile mai mare decât cea pentru care s-a acordat permisul de muncă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Sergyuk
mesaj Aug 9 2007, 20:42
Trimis la #2

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 8-August 07
Membrul Nr.: 455

salut la toti , vreau sa va intreb ceva, am absolvit facultatea in iasi si anul asta am avut permis de sedere pe baza de master tot aici in iasi, acu infiintzezi o scietate ca unic asociat, si dupa unltimele reglementari pot sa ma angajezi singur pe mine, dar.., acu pentru a-mi face permis de munca am nevoie de aceleasi acte sau i-mi mai trebuie shi altceva?
Aici la iasi am intrebat pe desteptii astia de la biroul pentru straini , ei mi-au zis ca daca am permis de sedere atunci , nici nu-mi trbuie aviz pentru permis de munca, adica, pot sa ma duc sa ma angajezi direct ca roman, mai ales dac am firma, dar permisul de sedere imi expira in noiembrie 2007, oricum trebuie sa-mi fac permis de munca , si tot incerc sa sun Oficiul Român pentru Imigrări si nimeni nu rsapunde , poate stiti cineva un alt numar decat cel afisat acolo
Va rog poate cine mai e in situatia mea , spuneti-mi va rog ce ati facut , sau eventual daca nu ati fost in situatie asta poate sunteti la curent
Va multumesc anticipat
+Quote Post
anna
mesaj Aug 11 2007, 09:58
Trimis la #3

Membru avansat

Grup: Membri
Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

Din cate stiu eu e ca cu permis de sedere temporar in baza de studiu iti trebuie autorizatie de munca daca te angajezi la o firma privata din Romania(numai pt cei ce sunt casatoriti e diferit).Insa nu stiu exact cum se aplica legea pt cei ce vor fi administratori, directori la firmele lor(cum e cazul tau).Intr-adevar cei de la Oficiu Roman pt Imigrari nu raspund la telefon ca am incercat si eu de n ori, in schimb un lucru bun e ca raspund la mail-uri(cu greu dar mie mi-au raspuns la intrebarile mele).Asa ca poti incerca.
Dar multe din intrebari le poti gasi pe pagina lor:
http://aps.mai.gov.ro/
Daca vrei sa fii mai informat in ceea ce priveste drepturile noastre pe teritoriul Romaniei, pe aceeasi pagina gasesti in stanga Legislatie cu submeniul Legi si citeste legea 56.

Din cate stiu eu e ca cu permis de sedere temporar in baza de studiu iti trebuie autorizatie de munca daca te angajezi la o firma privata din Romania(numai pt cei ce sunt casatoriti e diferit).Insa nu stiu exact cum se aplica legea pt cei ce vor fi administratori, directori la firmele lor(cum e cazul tau).Intr-adevar cei de la Oficiu Roman pt Imigrari nu raspund la telefon ca am incercat si eu de n ori, in schimb un lucru bun e ca raspund la mail-uri(cu greu dar mie mi-au raspuns la intrebarile mele).Asa ca poti incerca.
Dar multe din intrebari le poti gasi pe pagina lor:
http://aps.mai.gov.ro/
Daca vrei sa fii mai informat in ceea ce priveste drepturile noastre pe teritoriul Romaniei, pe aceeasi pagina gasesti in stanga Legislatie cu submeniul Legi si citeste legea 56.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 22:26