IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Viza de lungă şedere pentru angajare în muncă
Basa
mesaj Jul 9 2007, 09:13
Trimis la #1

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

Viza de lungă şedere pentru angajare în muncă

actele se depun la Consulatul Romaniei in Republica Moldova

(1) Viza de lungă şedere pentru angajare în muncă se acordă străinilor pe baza avizului Oficiului Roman pentru Imigrari.
(2) Avizul Oficiului Roman pentru Imigrari se eliberează, la solicitarea angajatorului, care trebuie să facă dovada faptului că desfăşoară o activitate legală în România, că nu are datorii şi că a făcut o selecţie legală, cu prezentarea dovezilor care să ateste acestea, precum şi cele legate de prezentarea actelor din care să rezulte calificarea profesională, vechimea în specialitate a străinului, faptul că este apt din punct de vedere medical să desfăşoare activitatea respectivă, că nu are antecedente penale şi că are cunoştinţe minime de limba română.
(3) Solicitarea de viză trebuie să fie însoţită de următoarele documente:

a) dovada mijloacelor de întreţinere la nivelul a cel puţin trei salarii medii pe economia naţională;
cool.gif certificat de cazier judiciar sau alt document cu aceeaşi valoare juridică, eliberat de autorităţile din ţara de domiciliu sau de reşedinţă;
c) asigurarea medicală pe perioada valabilităţii vizei.

(neaparat intereseaza-ta la Consulatul Romaniei in Moldova ce alte acte ai nevoie pentru viza, s-ar putea sa solicita mai multe decit cele indicate in lege. De ex. Certificat de inregistrare a companii, contract chirie s. a.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
viktor
mesaj Nov 26 2007, 13:05
Trimis la #2

Membru avansat

Grup: Experts
Postari: 41
Inregistrat pe: 26-November 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 642

Am o problema... M-am angajat in Romania cu contract de munca si vreau sa-mi fac viza permanenta. Am inteles ca treb sa merg in moldova ca sa-mi dea de acolo o viza favorabila , parca ceva de genul asta. Vreau sa stiu unde pot merge, la consulat sau in alta parte.... si cat dureaza toata procedura asta. trebuie sa ma programez? am permis de munca si contract de munca
Multumesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 22:24