IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Admiterea 2006 - 2007, ÎNVATAMÂNT SUPERIOR DE STAT DIN ROMÂNIA ÎN ANUL UN
Basa
mesaj Jul 24 2006, 13:35
Trimis la #1

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

Nr. 9955, 30303 /05.04.2006

M E T O D O L O G I E
PRIVIND SCOLARIZAREA CETATENILOR REPUBLICII MOLDOVA
ÎN INSTITUTIILE DE ÎNVATAMÂNT SUPERIOR DE STAT DIN ROMÂNIA
ÎN ANUL UNIVERSITAR 2006-2007

În conformitate cu prevederile
Legii învatamântului nr. 84/1995, republicata, cu modificarile ulterioare,
Legii nr. 150/1998 privind sprijinul comunitatilor românesti,
Legii nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare,
Legii nr. 357/2003 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 194/2002 privind regimul
strainilor în România,
Legii nr. 44/2001 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 133/2000 privind
învatamântul universitar si postuniversitar de stat cu taxa,
H.G. nr. 288/1993 privind scolarizarea în România a cetatenilor din alte tari,
H. G. nr. 899/2002 privind organizarea învatamântului postuniversitar medical si farmaceutic uman,
H.G. nr. 405/2006 privind aprobarea cifrelor de scolarizare pentru învatamântul preuniversitar si
superior de stat în anul scolar/universitar 2006-2007, cap. VII,
H.G. nr. 88/2005 privind organizarea studiilor universitare de licenta,
H. G. nr. 567/2005 privind organizarea si desfasurarea studiilor universitare de doctorat,
H.G. nr. 404/2006 privind organizarea si desfasurarea studiilor universitare de masterat,
OMEdC nr. 3235/2005 privind organizarea ciclului de studii universitare de licenta,
Notei MedC nr. 47286/2005 privind înscrierea la studii cu taxa în lei a cetatenilor straini de origine
etnica româna si a cetatenilor români cu domiciliul în strainatate în institutii de învatamânt superior de
stat în România,
Ordinului Ministerului Sanatatii nr. 1138/2004 privind aprobarea Nomenclatorului de specialitati
medicale, medico-dentare si farmaceutice pentru reteaua de asistenta medicala,
OMEdC nr. 3554/2006 privind repartizarea cifrei de scolarizare pe institutii de învatamânt superior, în
vederea admiterii la studii în anul universitar 2006-2007,
OMEdC nr. 3404 /2006 privind criteriile generale de organizare si desfasurare a admiterii în ciclul de
studii universitare de licenta pentru anul 2006-2007,
Notei MEdC nr. 30984/2006 privind repartizarea cifrei de scolarizare pentru tinerii de origine româna
din Republica Moldova, tari învecinate si diaspora pentru anul scolar/universitar 2006-2007, aprobata
prin H.G. nr. 405 /2006,
Directia Relatii Internationale, Compartimentul Românii de Pretutindeni, din cadrul Ministerului
Educatiei si Cercetarii a elaborat prezenta metodologie privind admiterea tinerilor din Republica
Moldova în învatamântul superior de stat din România în anul universitar 2006-2007.
Directia Relatii Internationale, în colaborare cu Directia Generala Învatamânt Superior,
coordoneaza organizarea si desfasurarea admiterii cetatenilor de origine româna din Republica
Moldova la toate nivelurile de învatamânt (inclusiv la rezidentiat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Alexandr
mesaj Sep 11 2006, 21:47
Trimis la #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 14
Inregistrat pe: 11-September 06
Membrul Nr.: 21

rau ca nu e lume deloc aici pe site. ar fi bine chiar sa se intalneasca studentii intre dansii, ar fi in folosul lor si chiar a vostru, poate faceti ceva.. reclama la site, sa se mai faca off party.. dry.gif
+Quote Post
Basa
mesaj Sep 12 2006, 10:41
Trimis la #3

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

(Alexandr @ Sep 11 2006, 09:47 PM) *

rau ca nu e lume deloc aici pe site. ar fi bine chiar sa se intalneasca studentii intre dansii, ar fi in folosul lor si chiar a vostru, poate faceti ceva.. reclama la site, sa se mai faca off party.. dry.gif

Salut Alexandr, ai dreptate, lumea nu prea viziteaza site-ul, pentru ca nu stie de el, cei care il promoveaza sunt cam ocupati acum, dar sunt bineveniti toti cei care vin cu idei sau propuneri de promovare.
Acum, cand incep studiile, ne propunem sa mergem la camine studentesti, sa promovam proiectul.
Ideia este ca sa fim uniti, si sa avem un loc unde sa ne intilnim.
+Quote Post
XXX
mesaj Sep 12 2006, 10:49
Trimis la #4

Membru avansat

Postari: 38
Inregistrat pe: 3-March 06
Membrul Nr.: 4

Da, cat de fratzi n-om fi noi cu romini, dar tot avem o alta mintalitate, si cred ca mai dezvoltata!
+Quote Post
Guest
mesaj Sep 12 2006, 13:57
Trimis la #5

Neinregistrat

si de ce ar trebui sa ne intilnim, sa ce? ce sa facem? vai sunt moldovean! a si tu esti? ce dragutz.... la munca mama voastra smile.gif
+Quote Post
XXX
mesaj Sep 14 2006, 12:08
Trimis la #6

Membru avansat

Postari: 38
Inregistrat pe: 3-March 06
Membrul Nr.: 4

QUOTE(Guest @ Sep 12 2006, 02:57 PM) *

si de ce ar trebui sa ne intilnim, sa ce? ce sa facem? vai sunt moldovean! a si tu esti? ce dragutz.... la munca mama voastra smile.gif

Stimabil "Guest" (pute-ai sa lesi macar numele). Nu era vorba a ne intilnim 'fizic', adica undeva intr-un bar, club sau biblioteca! Ideia era sa ne intilnim aici, ca majoritatea din noi, basa in ro au cam aceleas probelem, piedici, si de ce sa nu ne ajutam unul pe altul cu o informatie?
Sau de ce chiar sa nu sa si intilneasca cineva de aici, de multe ori auzi: "e, da eu-s singur muldovan....., nu cunosc pe nimeni ....."
In fine, eu cred ca ideia e buna, si o salut, tu esti cu parerea ta. Eu nu vreau sa te conving de ceva. wink.gif
+Quote Post
Roma_Balti
mesaj Dec 18 2006, 08:04
Trimis la #7

Nou pe BASA
*

Postari: 3
Inregistrat pe: 18-December 06
Membrul Nr.: 43

salut,lume!!! sint si eu abia inregistrat pe forumul respectiv si am o intrebare.
eu am auzit ca la unele facultati se deconteaza biletul dus-intors pentru trenul bucuresti-chisinau pe teritoriul romaniei.cind am adresat aceasta intrebare conducerii facultatii,au zis ca aud prima data despre asa ceva.
intrebarea:la cine ma pot adresa (din minister) ca sa ridic problema respectiva? va multumesc
+Quote Post
Drug
mesaj Dec 18 2006, 16:35
Trimis la #8

Membru avansat

Postari: 48
Inregistrat pe: 19-April 06
Membrul Nr.: 16

Asta a fost valabil candva demult, acum 7-8 ani. Stateau cozi de o zi pe la casierii smile.gif Unii decontau cate 10 bilete odata smile.gif
+Quote Post
Roma_Balti
mesaj Dec 18 2006, 16:51
Trimis la #9

Nou pe BASA
*

pai da...dar si acum studentii cind pleaca acasa,isi iau bilet dus-intors (150 RON) si le deconteaza 120 RON (adik pina la iasi cum ar veni....e sigur asta in cazul politehnicii...acolo cunosc multi care au facut asa.
+Quote Post
Misha
mesaj Dec 20 2006, 10:40
Trimis la #10

Membru
**

Postari: 17
Inregistrat pe: 16-May 06
Membrul Nr.: 17

QUOTE(Roma_Balti @ Dec 18 2006, 04:51 PM) *

pai da...dar si acum studentii cind pleaca acasa,isi iau bilet dus-intors (150 RON) si le deconteaza 120 RON (adik pina la iasi cum ar veni....e sigur asta in cazul politehnicii...acolo cunosc multi care au facut asa.

Is curios si eu de poblema asta, Roma daca afli ceva spunene si noua aici ce ai aflat.
Multumesc
+Quote Post
Roma_Balti
mesaj Dec 23 2006, 12:51
Trimis la #11

Nou pe BASA
*

ok.cind aflu indata zic la toti....
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (3 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 22:23