IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Transferuri, transfer liceu moldova-romania
Calatoare
mesaj May 26 2009, 14:16
Trimis la #1

Nou pe BASA
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inregistrat pe: 26-May 09
Membrul Nr.: 3,933

Referitor la transfer:
am scris la cateva inspectorate din Ro si mi s-a raspuns ca transferul liceal dintr-o tara in alta se face doar aprobat de catre Minister. Actele: cererea de transfer, foaia matricola, declaratie autentificata la notar din partea parintilor (in caz ca copilul e minor) ca sunt de acord cu transferul, declaratie din partea unui tutore (pt copii sub 18), se depun la Inspectoratul scolar judetean respectiv, ca apoi sa fie examinate de Minister, si in baza rezultatelor din matricola se ajunge la o hotarare.
Am dorit sa ma asigur ca totul este exact astfel si am telefonat la Minister. Mi s-a spus aceeasi. Ceva detalii:
Referitor la clase, NU MI S-A SPUS CA N-AR FI POSIBIL DUPA A 11-A. Adica - acum probabil nu exista o restrictie. Nu se pune problema sa se repete un an sau sa se dea careva diferente de program pentru ca programele scolare sunt foarte asemanatoare (pentru cei care au studiat in limba romana). In fine, clasa in care va succede elevul va fi hotarata in urma studierii matricolei de catre Minister. Probabil tine si de liceul in care se vrea a face transferul (ultima medie, etc)

Dupa toate acestea... daca poate cineva sa ma ajute...
cum as putea transmite setul de documente la inspectoratul judetean din Ro, in caz ca nu pot sa ma deplasez direct acolo?
Exista un birou al Ambasadei Romaniei la Chisinau care s-ar ocupa de asa ceva?
Sau, e posibil sa le transmit recomandat prin posta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 22:24