IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> studenta, casatorita in RO, obtinerea cetateniei
iulika
mesaj Nov 23 2007, 21:40
Trimis la #1

Membru avansat

Grup: Membri
Postari: 31
Inregistrat pe: 14-November 07
Membrul Nr.: 622

sunt studenta an 3 in RO, azi sarbatoresc un an de casatorie! Sotul meu e cetatean roman! Pe 8 ian iau viza de resedinta de 5 ani pt Bucuresti, AJUTOR! care-i procedura pt obtinerea cetateniei?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Alexandr
mesaj Nov 23 2007, 23:28
Trimis la #2

Membru
**

Postari: 14
Inregistrat pe: 11-September 06
Membrul Nr.: 21

pai daca esti casatorita obtii un permis de sedere special, arata ca buletinul roman, doar ca e de alta culoare. Sediul pentru obtinerea unui astfel de permis e la romana, tre sa te uiti pe site-ul autoritatii. Ca s-o obtii te duci cu certificatul inregistrarii casatoriei si cu alte acte care le gasesti tot pe site. Sa stii ca cand faci un astfel de permis, iti vin controale acasa, incat esti nevoita sa dovedesti ca traiti impreuna, sa vada politistii ca chiar sunteti casatoriti de buna voie.
succes
+Quote Post
Sashok
mesaj Nov 24 2007, 00:01
Trimis la #3

Leader!

Grup: Administrators
Postari: 296
Inregistrat pe: 3-March 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 7

Si din partea me casa de piatra si nunta de aur!!!
In rest Alexandr ti-a zis cam tot esentialul, si inca ceva, cu permisul ala poti sa iesi in europa exact cum iesa oricare cetatean roman, doar ca sa fie si sotul tau alaturi wink.gif singura nu poti pleca nicaeri.
+Quote Post
olguta
mesaj Nov 24 2007, 08:54
Trimis la #4

Nou pe BASA
*

Postari: 6
Inregistrat pe: 20-March 07
Membrul Nr.: 260

CITAT(iulika @ Nov 23 2007, 10:40 PM) *

sunt studenta an 3 in RO, azi sarbatoresc un an de casatorie! Sotul meu e cetatean roman! Pe 8 ian iar viza de resedinta de 5ani pt Bucuresti, AJUTOR! care-i procedura pt obtinerea casatoriei?!

Buna draga Iulika!
Cu doua luni in urma m-am casatorit si eu. Aveam oricum deja permis de sedere pentru 5 ani. Dupa casatorie mi-au dat un permis de 10 ani. Am fost chemati la un interviu foarte riguros (eu si sotul meu), ca sa se convinga ei ca nu e o casatorie de conventie. In rest, banuiesc ca ai deja dosar la ei cu toate actele casei si restul. Mult succes!! Pentru alte nelamuriri nu ezita sa-mi scrii!

--------------------
olguta
+Quote Post
iulika
mesaj Nov 28 2007, 19:28
Trimis la #5

Membru avansat

CITAT(olguta @ Nov 24 2007, 08:54 AM) *

Buna draga Iulika!
Cu doua luni in urma m-am casatorit si eu. Aveam oricum deja permis de sedere pentru 5 ani. Dupa casatorie mi-au dat un permis de 10 ani. Am fost chemati la un interviu foarte riguros (eu si sotul meu), ca sa se convinga ei ca nu e o casatorie de conventie. In rest, banuiesc ca ai deja dosar la ei cu toate actele casei si restul. Mult succes!! Pentru alte nelamuriri nu ezita sa-mi scrii!

olguta, uite care-i treaba, am scris gresit acolo, am vrut sa intreb de obtinerea cetateniei... in fine zi-mi te rog tu care-i treaba, eu mi-am depus toate actele acu 1luna jumate la sediul din romana, si am programat interviul despre care vorbeai tu pe 17dec, zi-mi te rog in ce-a constat interviul, cat de complicat a fost? eu am deja un an de casatorie, nu cred ca va fi atat de riguros, sper (: as vrea sa-mi dea si mie pt 10 ani, io am zis asa... ca pt 5 ca am primit mai multe variante de raspuns primit de la ei, si am ales-o pe cea mai credibila, adica dac-ar fi pt 10 ar fi super!
si inca ceva - v-au cerut poze de familie? ca noua ne-a zis ca nu e obligatoriu, vreau sa fiu pregatita...

Thanks pt felicitari!!!
+Quote Post
anna
mesaj Dec 1 2007, 16:31
Trimis la #6

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(Alexandr @ Nov 24 2007, 12:28 AM) *

pai daca esti casatorita obtii un permis de sedere special, arata ca buletinul roman, doar ca e de alta culoare. Sediul pentru obtinerea unui astfel de permis e la romana, tre sa te uiti pe site-ul autoritatii. Ca s-o obtii te duci cu certificatul inregistrarii casatoriei si cu alte acte care le gasesti tot pe site. Sa stii ca cand faci un astfel de permis, iti vin controale acasa, incat esti nevoita sa dovedesti ca traiti impreuna, sa vada politistii ca chiar sunteti casatoriti de buna voie.
succes

Eu am auzit o alta varianta de la sora mea care si ea e casatorita aici si care a vorbit cu d-soara draguta de la tel de la Oficiu pt Imigrari. Daca te casatoresti acum si nu ai avut in trecut sederi in Romania iti da un permis pe 5 ani care nu poti iesi in UE nici insotit de sot, daca ai avut in trecut alte sederi legale iti da permis (la cerere) pe 10 ani si cu acel permis poti merge in UE doar insotit de sot/sotie.

Nu eu am vorbit la tel ci sora mea asa ca e doar din ceea ce am auzit

Dar e bine ca pt cei ce sunt in aceasta situatie sa se mai informeze direct la Oficiu pr Imigrari sau la Autoritatea pt straini din judetul in care locuiesc (doar ca va doresc sa nu aveti suprizele pe care le am eu----ca cei de la ghiseu sa nu stie prea binele legile si sa vii tu cu legea sa le o arati si deabia atunci iti dau dreptate si fac asa cum zici tu----eu am patit)
+Quote Post
iulika
mesaj Dec 4 2007, 21:09
Trimis la #7

Membru avansat

CITAT(anna @ Dec 1 2007, 04:31 PM) *

Eu am auzit o alta varianta de la sora mea care si ea e casatorita aici si care a vorbit cu d-soara draguta de la tel de la Oficiu pt Imigrari. Daca te casatoresti acum si nu ai avut in trecut sederi in Romania iti da un permis pe 5 ani care nu poti iesi in UE nici insotit de sot, daca ai avut in trecut alte sederi legale iti da permis (la cerere) pe 10 ani si cu acel permis poti merge in UE doar insotit de sot/sotie.

Nu eu am vorbit la tel ci sora mea asa ca e doar din ceea ce am auzit

Dar e bine ca pt cei ce sunt in aceasta situatie sa se mai informeze direct la Oficiu pr Imigrari sau la Autoritatea pt straini din judetul in care locuiesc (doar ca va doresc sa nu aveti suprizele pe care le am eu----ca cei de la ghiseu sa nu stie prea binele legile si sa vii tu cu legea sa le o arati si deabia atunci iti dau dreptate si fac asa cum zici tu----eu am patit)

ei am deja 2ani in rom, nu e probl, dar ideea e ca tre sa fii f draguta cu toata lumea ca sa le rezolvi pe toate f usor! altfel o incurci!!! am patit-o! ce- care au prob sa-i intrebe pe patiti, ca noi deja am cheltuit timp si bani si nervi!
+Quote Post
anna
mesaj Dec 7 2007, 11:29
Trimis la #8

Membru avansat

Postari: 119
Inregistrat pe: 23-July 07
Membrul Nr.: 406

CITAT(iulika @ Dec 4 2007, 10:09 PM) *

ei am deja 2ani in rom, nu e probl, dar ideea e ca tre sa fii f draguta cu toata lumea ca sa le rezolvi pe toate f usor! altfel o incurci!!! am patit-o! ce- care au prob sa-i intrebe pe patiti, ca noi deja am cheltuit timp si bani si nervi!

Tocmai de asta s-a creat acest site ca sa ne mai informam, sa schimbam niste pareri, sa evitam greselile, sa economisim bani, timp (ma refer la unele drumuri pe care tr sa le faci, si daca esti pregatit poti face un singur drum, nu cu zecile cum am mai patit si eu).Le multumim celor (sau celuia) care au creat (a creat) acest site.
+Quote Post
Basa
mesaj Dec 7 2007, 15:00
Trimis la #9

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 57
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 1

CITAT(anna @ Dec 7 2007, 11:29 AM) *

Tocmai de asta s-a creat acest site ca sa ne mai informam, sa schimbam niste pareri, sa evitam greselile, sa economisim bani, timp (ma refer la unele drumuri pe care tr sa le faci, si daca esti pregatit poti face un singur drum, nu cu zecile cum am mai patit si eu).Le multumim celor (sau celuia) care au creat (a creat) acest site.

Multumim celor ce sunt activi pe forum, daca aveti cumva idei legate de site, le astept pe forum sau in private.

O dupa amiaza frumoasa si un weekend frumos va doresc!
+Quote Post
Nadiusha88
mesaj Jan 20 2013, 19:23
Trimis la #10

Nou pe BASA
*

Postari: 3
Inregistrat pe: 20-January 13
Membrul Nr.: 4,154

CITAT(Sashok @ Nov 24 2007, 00:01) *

Si din partea me casa de piatra si nunta de aur!!!
In rest Alexandr ti-a zis cam tot esentialul, si inca ceva, cu permisul ala poti sa iesi in europa exact cum iesa oricare cetatean roman, doar ca sa fie si sotul tau alaturi wink.gif singura nu poti pleca nicaeri.

La aeroport nu am putut trece fara el,insa cu masina catre ungaria,bulgaria nu a fost problema am iesit fara sot din tara.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th November 2018 - 20:20